2,3,7,8-TCDD'nin ratlarda bağışıklık sistemi üzerine olan etkileri ve bu Etkilerin Curcumin tarafından engellenmesinin araştırılması
The investigation of the harmfull effects of 2,3,7,8-TCDD on immune system and the preventing effects of curcumin
- Tez No: 236101
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN TANYILDIZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
2,3,7,8-TCDD'nin, ratlarda bağışıklık sistemi üzerine olan olumsuz etkileri ile bu etkilerin curcumin tarafından hangi oranda engellenebileceğinin araştırıldığı bu çalışmada, 128 adet 250-300 gr ağırlığında, 3-4 aylık Wistar albino ırkı dişi rat kullanıldı. Deney ve kontrol gruplarındaki ratlara, 2 µg/kg 2,3,7,8-TCDD ile 100 mg/kg dozunda curcumin mısır yağı içinde çözdürülerek, ağız yoluyla verildi. Deney hayvanlarından çalışmanın 15, 30, 45 ve 60. günlerinde serum örnekleri alındı ve bu örneklerde, sitokin, immunoglobulin ve kompleman düzeyleri ELİSA yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the negative effect of 2,3,7,8-TCDD on the immune system of rats and the preventive effects of curcumin were examined. For this purpose, 128 Wistar albino rats with 250-300 gr body weight and 3-4 months old, were used. The 2 µg/kg dose of 2,3,7,8-TCDD together with 100 mg/kg doses of curcumin were dissolved in corn oil and orally given to both experimental and control group rats. The serum samples were taken from rats at days 15, 30, 45 and 60 of the study and analyzed for the determination of cytokine, immunoglobulin and complement levels in serum by ELISA test.