Hipokalseminin plazma renin, serum aldosteron ve idrar PGE2 düzeylerine etkisi
Effect of hypocalcemia on plasma renin, serum aldosterone and urine PGE2 levels
  1. Tez No: 236113
  2. Yazar: ÖZLEM ZİRAATÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DÖNERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sekretuvar hücrelerin çoğunda intrasellüler serbest kalsiyum (Ca) düzeyindeki artış ekzositozu uyarır. Bununla birlikte in vitro çalışmalardaki bulgular jukstaglomerüler hücrelerdeki renin sekresyonunun intracellüler Ca tarafından inhibe edildiğini düşündürmektedir. Literatürde ekstraselüler Ca düzeyinin plazma renin, serum aldosteron ve idrar PGE2 düzeylerine olan etkisini in vivo olarak araştıran bir çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı hipokalseminin plazma renin aktivitesi (PRA), serum aldosteron ve idrar prostaglandin E2 ( PGE2 ) düzeyleri üzerine olan etkisini bir hasta ve kontrol grubunda in vivo olarak araştırmaktır.Yaşları 2-15 ay arasında değişen ve hipokalsemi saptanan 26 hasta çalışma grubunu ve yaşları benzer 26 sağlam çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Hipokalseminin nedeni tüm olgularda nutrisyonel rikets idi. Hastalar kalsiyum laktat ve D vitamini ile tedavi edildi. Hasta grubunda tedaviden önce ve sonra olmak üzere iki kez ve kontrol grubunda bir kez serum Ca, fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP), magnezyum (Mg), sodyum (Na), potasyum (K), paratiroid hormon (PTH), 25-hidroksivitamin D [25(OH)D], aldosteron, PRA, ve idrar PGE2 düzeyleri ölçüldü.Hasta grubunda tedaviden sonra tüm olgular normokalsemik idi.
Özet (Çeviri)
An increase in the free intracellular calcium (Ca) concentration promotes exocytosis in most secretory cells. However, the findings of in vitro studies suggest that renin release from juxtaglomerular cells is supressed by increased calcium. There is no any study investigating the effect of extracellular Ca concentration on plasma renin activity (PRA), serum aldosterone and urine prostaglandin E2 ( PGE2 ) as in vivo in the literature. The present study aims to determining effect of hypocalcemia on PRA, serum aldosterone and urine PGE2 in a patient and control group.Twenty-six hypocalcemic patients aged 2-15 months and age-matched healty children constituted study and control groups respectively. The cause of hypocalcemia was nutritional rickets in all patients. The patients were treated with calcium lactate and vitamin D. Serum Ca, phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP), magnesium (Mg), sodium (Na), potassium (K), parathyroid hormone (PTH), 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D), aldosterone, PRA and urine PGE2 levels were measured before and after therapy in study group and once in control group.All patients in study group had normocalcemia after treatment.