Deneysel tıkanma sarılığı modelinde probiyotik içecek Kefir'in bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
The effect of probiotic Kefir on bacterial translocation in experimental obstructive jaundice model
  1. Tez No: 236129
  2. Yazar: CEBRAİL ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UĞUR EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde tıkanma sarılığı olanlarda sepsis, renal yetmezlik, pulmoner disfonksiyon, karaciğer hasarı, sıvı elektrolit bozuklukları gibi majör komplikasyonlar hala korkulu rüyadır ve yüksek morbidite ve mortalite nedenidir.Son derece gelişmiş tıbbi tanı ve tedavi tekniklerine rağmen safra yolları obstrüksiyonlarında, genellikle GİS kaynaklı gram negatif mikroorganizmaların neden olduğu sepsis, morbidite ve mortalite açısından ciddiyetini korumaktadır. Çoğunlukla hafif bir kolanjit tablosu şeklindeki infeksiyon hali giderek sepsis, septik şok veya multiorgan yetmezliği sendromuna dönüşebilir.Zamanlaması iyi yapılabilirse, tıkanma sarılığında bakteriyel translokasyon ve dokularda harabiyet başlamadan veya geri dönüşsüz hale gelmeden cerrahi girişimle önlenebilir. Ameliyat öncesi bu kritik dönemde fizyopatolojik düzeydeki harabiyeti veya bakteriyel translokasyonu yapacak bakterilerin çoğalmasını engelleyecek antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahip ajanların verilmesiyle, korkulan komplikasyonların önüne geçmek yanında preoperatif zaman kazanılabilir. Antibiyotikler tedavide önemli olsa da yan etkileri, maliyeti ve direnç gelişmesi nedeniyle değişik ajanlar araştırma konusu olmuştur. Probiyotik ajanların bu amaçla kullanılmasının uygun olabileceği yönünde kuvvetli inanışlar vardır. Biz de çalışmamızda kefirin bakteriyel translokasyona etkisini araştırdık.Tıkanma sarılığı oluşturulan grupta anlamlı olarak terminal ileumda bakteri konsantrasyonunda artış ve bakteriyel translokasyon tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Probiotics have been studied in several models such as ischemia-reperfusion and sepsis for its antibacterial, antifungal and antioxidant properties. Obstructive jaundice is an other important topic to be studied. For patients who suffer from obstructive jaundice, major complications such as sepsis, renal failure, pulmonary dysfunction, hepatic damage, fluid electrolyte defects are still troublesome as if it is not prevented, it will result in high morbidity and mortality.Despite the advance techniques in diagnosis and treatment, bile track obstructions results in sepsis with Gr (-) microorganisms originated from GIS. Infection usually begins as mild cholangitis but gradually turns into sepsis, septic shock and multiorgan failure syndrome.Bacterial translocation and deformation in tissues can be prevented if obstructive jaundice is treated on time. This is especially important for the outcomes of surgical interventions.Using an antioxidant and antibacterial agent can prevent the increase in pathogenic bacterial population and can help us to get extra preoperative time while we prevent bothersome complications. Antibiotics are important in treatment but they still have disadvantages such as adverse effects, cost and bacterial resistance. Those disadvantages force researcher to find new agents. There are strong beliefs that probiotic agents can be used for this purpose.