Merkezi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda gelişen nozokomiyal kan dolaşımı enfeksiyonları ve bu enfeksiyonların gelişimine etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi
Risk factors for nosocomial bloodstream infections developed in patients admitted to Central Intensive Care Unit
- Tez No: 236128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Nozokomiyal kan dolaşım enfeksiyonu (KDE) yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatan hastalarda en sık görülen hastane enfeksiyonlarından biridir. Nozokomiyal KDE YBÜ'de yatan hastalarda yatış süresinin uzaması, tedavi maliyetinde artış ve yüksek mortalite oranlarından sorumludur. Bu çalışma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Merkezi YBÜ'nde gelişen KDE insidansının saptanması ve KDE gelişimine etki eden risk faktörlerinin tanımlanması amacıyla yapıldı. Bu prospektif vaka kontrol çalışmasına Mayıs 2006 ile Ekim 2006 tarihleri arasında YBÜ'de 48 saatten daha uzun süre yatan ve 16 yaşın üzerinde olan toplam 300 hasta alındı. Risk faktörleri tek ve çok değişkenli analizde değerlendirildi. Kırk dört hastada toplam elli üç kan dolaşım enfeksiyon epizodu gelişti. Hastaların 24'ü kadın, 20'si erkek, ortalama yaş 66.75 ± 15.92'di. KDE gelişim oranı % 17.6, KDE insidans hızı 15.9/1000 hasta günüydü. Kan dolaşım enfeksiyonu YBÜ'ye yatıştan ortalama 8.86 ± 7.43 gün sonra ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Nosocomial bloodstream infection (BSI) is the most frequent hospital infection in patients admitted to intensive care unit (ICU). Nosocomial bloodstream infection is responsible for high mortality rates and increases the duration and also the costs of hospitalization.The aim of this study was to define the risk factors and determine the incidence of nosocomial bloodstream infection in Zonguldak Karaelmas University ICU. This is a prospective case-control study of 300 patients admitted to the ICU between May, 2006 and September, 2006 who were older than 16 ages, and who stayed in the ICU more than 48 hours. Risk factors were determined using single and multivariate analyses. Fifty-three nosocomial bloodstream infection episodes developed in forty-four patients. 24 patients of these were female, 20 male and the mean of age was 66.75 ± 15.92. The BSI ratio was 17.6% and the incidence density of BSI was 15.9 per 1000 patient-days. The mean duration for development of BSI was 8.86 ± 7.43 days in ICU.