İskemik inme etyolojisinde Helicobacter pylori ve Chlamidia pneumonia infeksiyonunun rolü ve risk faktörleri ile ilişkisi
The role of Helicobacter pylori and Chlamidia pneumonia infection and the releationship with the risc factors in ischemic stroke etiology
- Tez No: 236138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TOMBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Akut iskemik inmelerin en sık nedeni aterotrombotik olaylardır. Ateroskleroz inflamatuar bir süreçtir. Helicobacter pylori ve Chlamidia pneumonia gibi inflamasyon oluşturan bakteriyel ajanlar aterosklerotik süreçte arter duvarında erken değişikliklere neden olmaktadırÇalışmamızda ilk kez iskemik inme geçiren ve ilk 72 saat içinde nöroloji servisimize başvuran 110 hasta ve herhangi bir SVH (Serebrovasküler Hastalık) geçirmeyen 46 vaka kontrol örneklemesinden oluştu. Katılımcıların ilk muracaatlarında beyin BT/MRI görüntülemesi, H. pylori ve C. pneumonia IgG düzeyleri, internal karotis (İCA) ve vertebral arter doppler USG'si, iskemik inmenin diğer risk faktörleri ile beraber değerlendirildi. H. pylori ve/veya C. pneumonia infeksiyonunun serolojik kanıtın iskemik inmenin farklı etyolojik alt tiplerinde bağımsız bir risk faktörü olup olmadığı ve bunların karotis-vertebral arter sistemde darlık veya plak oluşumu ve iskemik inmenin diğer risk faktörleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladıkHasta ve kontrol grupları arasındaki hipertansiyon, H. pylori seropozitifliği, CRP yüksekliği, İCA'daki darlık veya plak oluşumunun iskemik inme ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Hipertansiyon hasta grubunun %74.5'inde, kontrol grubunun %41.3'ünde vardı (p=0.01). H. pylori pozitifliği hasta grubunun %69.1, kontrol grubunda %47.8 oranında saptandı (p=0.013). CRP yüksekliği hasta grubunun %74.5'inde, kontrol grubunun %19.6'sında yüksekti (p=0.01). İCA'de darlık hasta grubunun %62.7'sınde, kontrol grubunun %28.3'ünda görüldü (p=0.01). C. pneumoniaIgG>:1/100 pozitifliği hasta grubunun %79.1, kontrol grubunun %80.4'ünde saptandı (p=0.067). H. pylori ve H. pylori birlikteliğinde C. pneumonia pozitifliği ile belirlenebilen diğer etyolojilere bağlı oluşan iskemik inme (OR:2.8, OR:3.0) ve C. pneumonia'nın seropozitifliği ile belirlenemeyen etyolojilere bağlı oluşan iskemik inme (OR:4.5) ile anlamlı olmayan pozitif ilişkisi saptandıÇalışmamızın sonucu olarak H. Pylori'nın anlamlı ve H. pylori birlikteliğinde C. pneumonia seropozitifliğinin göreceli olarak, iskemik inme için bir risk faktörü olduğu ve patogenezde rol oynayabileceği görülmüştür.Bu infeksiyon ajanların internal karotis arter darlığı ile ilişkisinin olmadığı kanısına varılmıştır. Hastaların, bilinen risk faktörleri yanısıra H. pylori ve C. pneumonia gibi infeksiyon ajanları açısından değerlendirilmesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Atherotrombotic events are the most common causes of acute ischemic strokes. Atherosclerosis is an inflammatuar process. The causing inflamation forming bacterial agents like Helikobakter pylori and Chlamydia pneumoniae can cause early changes in arterial walls in atherosclerotic processIn our study, we included 110 patients suffered from the first ischemic stroke who admitted to our neurology department in 72 hours and our control group was composed of 46 cases with no history of cerebrovascular disease. At the time of admission, cranial computarized tomography/magnetic resonans imaging were assessed, the levels of immunglobulin G of Helicobacter pylori and Chlamydia pneumonia were studied, arterial doppler of internal carotis arter and vertebral arter were assessed with the other risk factors of ischemic stroke. We purpose to determine whether the of serologic evidence of Helicobacter pylori and/or Chlamydia pneumonia is an independent risk factor of different etiologic subtypes of ischemic stroke or not and to search the relations of stenosis in carotid-vertebral arter system or plaque formation with and the other risk factors of ischemic strokeThere was a statistically significant relation between hypertension, positive serology of H. pylori, high CRP levels, stenosis in ICA or plaque formation with stroke. Hypertension was determined in 74.5% of patients group and 41.3% in control group. Positive serology of H. pylori was determined in 69.1% in patients group and 47.8% in control. CRP levels were high in 74.5% of patients and 19.6% in control. The stenosis in ICA from 1 to 100% was established in 62.7% of patients and 28.3% in control. IgG levels >1/100 were determined 79.1% of patients and 80.4% in control but there were no statistically differences between the groups (p>0.05). There was an insignificant positive relation between the ischemic stroke with the other determined etiologic factors together positive serology of H. pylori alone or with C. pneumonia (OR:2.8, OR:3.0) and the ischemic stroke with the undetermined etiologic factors together positive serology of C. pneumonia (OR:4.5As a result of our study, we concluded that seropositivity of H. pylori alone is significantly or together with C. pneumoniae is relatively a risk factor for ischemic stroke and may play a role in pathogenesis but these infection agents with carotis artery stenosis was not determined. We suggest to evaluate the patients for the known risk factors with the infection agents like H. pylori and C. pneumoniae in ischemic stroke.