Azotprotoksit veya kuru hava verilen olgularda intraabdominal basınç ve postoperatif bulantı-kusma üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of nitrogen protoxide and dry air on intraabdominal pressure and postoperative nausea-vomiting in general anesthesia patients
- Tez No: 236142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KATI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada azotprotoksit veya kuru hava verilen olgularda intraabdominal basınç ve postoperatif bulantı kusma üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.ASA I-II risk sınıfından, herhangi bir endokrin sorunu, karaciğer, böbrek ve kardiyak hastalığı olmayan, 20?50 yaş arası, 31 erkek ve 9 kadın toplam 40 hasta çalışmaya alındı. Birinci grup (n=20) çalışma grubu (azotprotoksit), ikinci grup (n=20) kontrol grubu olarak (kuru hava) alındı. Hastalar operasyon odasına alındığında preoperatif olarak elektrokardiyografi (EKG), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OAB), endtidal karbondioksit (ETCO2) ve vücut ısısı monitörize edildi. İntraabdominal basınç (İAB) idrar sondasına takılan santral venöz basınç manometresi ile ölçüldü. Hastalara sedasyon ve antiemetik verilmedi.İndüksiyondan önce ve operasyon süresince her 10 dk' da bir KAH, SpO2, SKB, DKB, OKB, ETCO2, vücut ısısı ve İAB değerleri kaydedildi. Bulantı-kusma ise postoperatif 1. ve 2. saatte sorgulandı.Her iki grupta indüksiyon; 2 mg/kg propofol, 2 µg/kg fentanil ve 0,1 mg/kg veküronyum verilerek endotrakeal entübasyon yapıldı. Anestezi idamesine 1. grupta % 40 O2 + % 60 N2O, % 1?2 sevofluran ve 45 dakikada bir 50 µg fentanil + 2 mg veküronyum ile devam edildi. 2. grupta ise 1. gruptan farklı olarak % 60 N2O yerine % 60 kuru hava ile devam edildi.Cerrahinin sonunda atropin ve neostigmin ile standart dekürarizasyon sonrası ekstübasyon yapıldı.N2O verilen grupta kuru hava verilen gruba göre DKB'nda 110. ve 120. dakikalarda anlamlı düşme görüldü. Diğer zamanlardaki ölçümlerde anlamlılık saptanmadı.KAH, SpO2, SKB, OKB, ETCO2, vücut ısısı ve İAB değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak; Genel anestezi sırasında intraabdominal problemi olmayan olgularda N2O kullanımı İAB düzeyini istatistiksel olarak anlamsız arttırmakla birlikte hemodinamiyi ve end-tidal CO2 değerlerini değiştirmemektedir. Ayrıca postoperatif bulantı-kusma üzerine de olumsuz etkisi olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
In this study the aim is to compare the effects of nitrogen protoxyde or dry air on intraabdominal pressure and postoperative nausea ? vomiting in general anesthesia given patients.The patients were enrolled according to criteria included that; ages between 20-50 years, no known abnormality with liver, kidney, heart or endocrinological diseases, in ASA I-II risk classification. The study was composed of 40 patients with 31 men an 9 women. Patients were divided into two groups as study group (nitrogen protoxyde, n: 20) and control group (dry air, n: 20). All patients were monitorised in preoperative room with electrocardiography (ECG), peripheral oxygen saturation (SpO2), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), end - tidal carbondioxyde (ETCO2) and body temperature. Intraabdominal pressure (IAP) was measured with central venous pressure manometry which is coupled to urinary catheter. No patients received sedation or anti emetics.Heart rate (HR), (SpO2), (SBP), (DBP), (MBP), (ETCO2), (IAP) and body temperature were recorded before and along operation in every ten minutes. Nausea and vomiting were questioned first and second hours postoperatively.Induction was performed with 2 µg / kg fentanyl and 0.1 mg / kg vecuronium via endotracheal intubation in both group.Maintenance theraphy in first group was the mixture of % 40 O2 + % 60 N2O + % 1-2 Sevoflurane and 50 µg phentanyl + 2 mg vecuronium in every 45 minutes. The difference from the first group was % 60 dry air instead of % 60 N2O in the second group.Atropin and Neostigmin were applied at the end of surgery and extubation was performed after standart decurarisation.DBP values was significantly lower in N2O group than dry air group in 110 and 120 minutes. There was no significance all other times.There were no significant differences in (HR), (SpO2), (SBP), (MBP), (ETCO2), (IAP), and body temperature values between the two groups.In conclusion, the use of N2O during general anesthesia increases intraabdominal pressure insignificantly but statistically does not effect hemodynamic parameters and end-tidal CO2 values in patients having no known intraabdominal problems. We also determined that N2O has no effect on postoperative nausea and vomiting.