Kadınlarda pelvik venöz dilatasyon ile alt ekstremite venöz yetmezliği arasındaki ilişki
The investigation of the relation between pelvic varicose veins and lower extremity venous insufficiency in women
  1. Tez No: 236148
  2. Yazar: AYDIN BORA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT AVCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, pelvik venöz dilatasyon saptanan bireylerde, pelvik varisler ile alt ekstemite venöz yetersizliği arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Materyal ve Metot: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Radyoloji kliniğine Ocak 2007-Ekim 2008 tarihleri arasında üniversitemiz hastanesi çeşitli klinikleri (kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, dahiliye, üroloji ) tarafından abdominal-pelvik görüntüleme (transabdominal Ultrsonografi ve Bilgisayarlı Tomografi) istenen 1029 kadın hasta çalışmaya alındı. Pelvik ve parauterin ven çapı 5 mm üzerinde olanlar pelvik venöz dilatasyon olarak kabul edildi. Pelvik venöz yapılarda dilatasyon saptanan hastalara klinik özellikleri (yaş, doğum sayısı, pelvik ve batın ağrısı) soruldu, endometrial kalınlık ve ana femoral ven üzerinden venöz yetersizlik olup olmadığı araştırıldı.Bulgular: Abdominal ve pelvik inceleme yapılan toplam 1029 olgudan 56'sında pelvik venlerin çapı 5 mm'nin üzerinde ölçüldü. Pelvik venöz dilatasyon saptanan 56 hastanın 44 tanesinde alt ekstremite venöz sistem yetmezliği bulundu. İstatistiksel olarak bu birliktelik anlamlı idi. Endometrial kalınlıkta pelvik venöz dilatasyon olan grupta anlamlı artış gözlendi.Sonuç: Çalışmamızda kadınlarda pelvik venöz dilatasyona %78,6 oranında alt ekstremite venöz yetmezliğinin eşlik ettiğini saptadık. Değişik görüntüleme yöntemleri ile pelvik varis saptandığında alt ekstremite venöz sistemin Doppler US ile değerlendirilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the relation between pelvic varicous veins and lower extremity venous insufficiency in women.Materials and Methods: This study was done in Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine, Department of Radiology, with patients who were referred to our radiology clinic between January 2007 and October 2008 for abdominal and pelvic imaging. A total of 1029 women with pelvic imaging study were included in the study. The presence of venous dilatations (diameter>5 mm) in parauterine and paraovarian localizations were accepted as pelvic varicous veins. In all patients, endometrial thickness and lower extremity venous systems were examined with Doppler ultrasound to assess possible associated venous insufficiency. All patients were undergone questionnaire for frequency of delivery, age, and chronic pelvic pain.Results: Pelvic varicous veins were discovered with transabdominal ultrasound and computerized tomography in 56 of 1029 patients. Various degrees of associated lower extremity venous insufficiency were also discovered in 44 of 56 patients with pelvic venous dilatation. This association was shown to be statistically significant. Endometrial thickness was significantly increased in pelvic venous dilatation group.Conclusion: This study has shown that the presence of pelvic varicous veins was significantly (78,6%) associated with lower extremity venous insufficiency. Lower extremity Doppler ultrasound examination should be included in the evaluation of pelvic varicous veins.