Sağlıklı ve glokomlu gözlerde göz içi basıncının goldmann aplanasyon,non-kontakt, paskal dinamik kontur ve tonopen tonometreler ile ölçümlerinin karşılaştırılması ve santral kornea kalınlığının ölçümler üzerine etkisi
The comparison of measurements of intraocular pressure by goldmann aplanation tonometer,non-contact tonometer,pascal dynamic contour tonometer and tonopen tonometer and the effect of central corneal thickness on these measurements in glaucomatous and healthy eyes
  1. Tez No: 236147
  2. Yazar: AYDIN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Glokom yüksek göz içi basıncı, optik sinir başı çukurlaşması, atrofisi ve progresif görme alanı kaybı ile seyreden bir optik nöropatidir. Glokomda artmış göz içi basıncı bize tanı, sınıflandırma ve hastalık takibinde yol gösteren en önemli göstergedir. Bu nedenle göz içi basıncının doğru ve güvenilir ölçümü gereklidir. Göz içi basıncını ölçmede kullanılan Goldmann aplanasyon tonometresi (GAT),günümüzde doğruluğuna en çok güvendiğimiz tanısal bir araçtır. Yaygın olarak kullanılan diğer ölçüm yöntemleri, nonkontakt tonometri (NCT), Tonopen tonometri (TT) ve Paskal dinamik kontur tonometridir (DCT). Santral korneal kalınlık, ilk kez Goldmann ve Schmidt tarafından önerilen aplanasyon tonometresinin en önemli hata kaynaklarından birisi olarak belirtilmiştir. Santral korneal kalınlık ve göz içi basıncı arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir çok çalışmada anlamlı korelasyon saptanmış ve göz içi basıncının değerlendirilmesinde santral korneal kalınlığınında göz önünde bulundurulması önerilmiştir. Biz bu çalışmamızda hem sağlam hem de glokomlu gözlerde dört farklı göz içi basıncı ölçüm yöntemini kıyaslayarak bunların santral korneal kalınlığından nasıl etkilendiğini araştırdık.Kişisel değişkenliğin kabul edilebilir düzeyde olduğu, tekrarlanabilir ve doğru sonuçlar veren Goldmann aplanasyon tonometresi, göz içi basıncı ölçümünde altın standart cihaz olarak kabul edilmektedir. Rutin göz muayenesinde kullanımı giderek yaygınlaşan non kontakt tonometre, oküler rijiditeden etkilenmeyen, korneal anestezi ve flouresein uygulamasına gerek kalmadan göz içi basıncı ölçümü yapabilen pratik, risksiz ve güvenilir bir alettir. Paskal dinamik kontur tonometri, doğrudan ve devamlı göz içi basıncı ölçümü yaparak kornea kalınlığından bağımsız değerler elde edilmesini sağlar. Çalışma prensibi tonometre ile kornea ön yüzünün birbirine temas etmesi sonucu kornea iç yüzüne uygulanan basıncın aletin ucundaki sensörce okunması esasına dayanmaktadır. Son yıllarda oftalmoloji pratiğine giren tonopen tonometresi, özellikle Goldmann aplanasyon tonometresinin dezavantajlarını azaltan elektronik el applanasyon tonometresidir. Kornea ile temas eden uç kısmında tek kullanımlık kılıf olması nedeniyle kontaminasyon riskinin elimine edilmesi, kalibrasyon, öğrenme ve uygulama kolaylığı, deneyim gerektirmemesi, hastanın postüründen etkilenmemesi, hasta uyumluluğunun yüksek ve elde edilen değerlerin objektif olması tonopen tonometresinin üstünlükleridir.Santral korneal kalınlık (SKK) birçok çalışmada applanasyon tonometresinin en önemli hata kaynaklarından birisi olarak belirtilmiştir. Biz çalışmamızda santral korneal kalınlığı bir ultrasonik pakimetre yardımıyla dilate olmamış pupil üzerinden kornea merkezine dik olarak yerleştirilen pakimetre probu ile ölçtük.Çalışmamızdaki olgular hasta ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Hasta grubu YYÜ araştırma hastanesi göz hastalıkları kliniği glokom biriminde takip edilen 100 glokom hastası olup, bu hastaların 167 gözü çalışıldı, Kontrol grubu ise rutin oftalmolojik muayene sonucunda herhangi bir oftalmolojik patoloji saptanmayan 50 sağlıklı bireyden oluşmakta idi ve bu olguların 100 gözü çalışmaya alındı.Glokomlu grupta çalışmaya alınan 100 hastanın ortalama yaşı 54.78 ± 11.73 yıldı. Ortalama GİB, DCT ile 18.33 ± 2.38mmHg, NCT ile 16.32 ±2.84mmHg, GAT ile 15.73 ± 2.98mmHg, TT ile 16.97 ± 2.48mmHg idi. Ortalama SKK değerleri ise 533,15 ± 39.38 µm olarak bulunduÇalışmaya alınan kontrol grubundaki 50 sağlam bireyin ortalama yaşı 38.80 ± 13.09 yıldı. Ortalama GİB, DCT ile 16.55 ± 2.34 mmHg, NCT ile14.48 ± 2.38mmHg, GAT ile14.06 ± 2.88 mmHg, TT ile15.21 ± 1.98 mmHg idi. Ortalama SKK değerleri ise 539,48 ± 30.55 µm olarak bulundu.Hasta ve kontrol grubundaki GİB ortalamaları arasındaki fark anlamlı olarak bulunmuştur. SKK ölçüm ortalamaları arasında ise anlamlı fark yokturGİB ölçümleri hasta ve kontrol grubunda en yüksek DCT ile ölçülürken, en düşük GAT ile ölçüldü. Hasta ve kontrol grubunda GİB ölçümleri ile SKK arasındaki korelasyon incelendiğinde; her iki gruptada sadece GAT ve NCT ölçümleri SKK ile korelasyon içinde olup, SKK'dan etkilenmektedir, DCT ve TT ölçümleri ise SKK'dan bağımsızdı. Her iki gruptada SKK ile en yüksek korelasyona GAT ölçümleri sahipti. Ayrıca GİB ölçüm yöntemlerinin tümü hasta ve kontrol gruplarında korelasyon içinde idi. GAT altın standart olarak kabul edilip hasta ve kontrol grubunda diğer ölçüm yöntemlerinin GAT ile uyumu incelendi. Grup içi korelasyon katsayılarına göre GAT ile en uyumlu NCT iken, en uyumsuz DCT görüldüSonuç olarak; GAT günümüzde hala GİB ölçüm yöntemleri içinde altın standart olma özelliğini korumaktadır. NCT, TT ve son yıllarda araştırmacıların oldukça ilgisini çeken DCT; GAT ile belli düzeylere kadar uyum gösteren pratik ölçüm metodları olup, bazı avantajlar taşısa da, belli hasta grupları ve GİB sınırları dışında GAT yerine kullanılabileceklerini düşünmüyorüz. Santral korneal kalınlık ve göz içi basıncı arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir çok çalışmada olduğu gibi bizde bu çalışmamızda anlamlı korelasyon saptadık. Bu yüzden göz içi basıncının değerlendirilmesinde santral korneal kalınlığınında mutlaka gözönünde bulundurulmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is an optic neuropathy composed of three component which optic nerve head cupping, increased intraocular pressure and progressive visual field defects. Increased intraocular pressure is the most important parameter that informs in diagnosis, classification and follow up. For this reason, assesment of actual intraocular pressure is more important. The most reliable diagnostic instrument for measurement of intraocular pressure is Goldmann applanation tonometer (GAT). Non-contact tonometer (NCT) , Tonopen tonometer (TT) and Pascal dynamic contour tonometer (DCT) are the other widely used measurement instruments.On the other hand, Goldmann and Schmidt offer that reliability of measured values by applanation tonometer was influenced by central corneal thickness. In most studies that evaluate the relationship between central corneal thickness and intraocular pressure identified the correlation between them and refer that central corneal thickness must be measured when assessing the intraocular pressure. In this study we compared the four different measurement methods in normal and glaucomatous eyes and searched if these methods were influenced by central corneal thickness.Goldmann applanation tonometer is accepted as gold standard in measurement of intraocular pressure in means of reliability and personal factors. Non-contact tonometer is a fast spreading method in clinical examination. This device is practical, unrisked and reliable and doesn't effected by ocular rigidity, corneal anesthesia and does not need fluorescein application.Pascal dynamic contour tonometer measures intraocular pressure repeatedly and gives us central corneal thickness free measurements. This instrument works, principally, reading of a value by application of a sensory tip to the corneal surface. Tonopen is a newly investigated hand using electronic applanation tonometer instrument that minimizing disadvantages of Goldmann applanation tonometer. When we consider the advantages of this instrument; elimination of contamination via using disposable coverage contact with the cornea, calibration, facility in usage, need minimal experience, patient comfort and patient adaptation.The most important error point of applanation tonometer is central corneal thickness. In our study measurement of central corneal thickness was done by using of ultrasonic pachymeter via applying of its probe perpendicular to the central cornea. In this study patients were divided as control and study group. Study group composed of 167 eye of 100 glaucoma patients followed up in Yuzuncu Yil University Ophthalmology Department. Control group was composed of 100 eyes of 50 healthy patients in means of ophthalmologic examination.Mean age of study group was 54.78 ± 11.73 years. Mean intraocular pressure (IOP) was 18.33 ± 2.38 mmHg with DCT, 16.32 ±2.84 mmHg with NCT, 15.73 ± 2.98 mmHg with GAT and 16.97 ± 2.48 mmHg with TT. Mean CCT was 533,15 ± 39.38 µm.The mean age of control group was 38.80 ± 13.09 years. Mean intraocular pressure (IOP) was 16.55 ± 2.34 mmHg with DCT, 14.48 ± 2.38 mmHg with NCT, 14.06 ± 2.88 mmHg with GAT and 15.21 ± 1.98 mmHg with TT. Mean CCT was 539,48 ± 30.55 µm.All measurements were statistically significant between the groups, except CCT measurementIOP measurements were taken highest with DCT and the lower values with GAT. When we measured the groups as correlation between CCT and IOP; while GAT and NCT were affected by CCT, DCT and TT were independent from CCT in both groups. The highest correlation with CCT was in values of GAT. IOP measurements methods were same in both of groups. GAT is accepted as gold standard and looked for concordance with other measurement methods. When the highest concordance with GAT was NCT and the lowest concordance was DCTIn conclusion, GAT is still gold standard between all IOP measurements methods. NCT, TT and recent method in ophthalmology practice DCT were also have some advantages and correlated up to certain levels with GAT, we don?t consider that they can be used instead of GAT. We determined significant correlation between central corneal thickness and intraocular pressure as in many studies. So, when evaluating intraocular pressure, central corneal thickness must be considered.