Konstipasyonlu olgularda kolonoskopi öncesi bağırsak hazırlığında PEG ve oral NaP solusyonlarının etkinlik ve tolerabilite karşılaştırması
In constipation events, In bowel preparation before colonoscopy comparing PEG and NaP solutions in term of effectivenes and tolerability.
  1. Tez No: 236173
  2. Yazar: COŞKUN BEYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. YEKTA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞKolon hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli yer tutan kolonoskopi işleminin başarısı için, kolonoskopi öncesi bağırsak hazırlığının yeterli olması gereklidir. Konstipe hastalarda bağırsak hazırlığı yetersiz olup nedenleri belirlenmiş değildir.AMAÇBu çalışma yetersiz bağırsak hazırlığına neden olan faktörlerden biri olan konstipasyonlu hastalarda PEG ve NaP solüsyonlarının etkinlik ve tolerabilitesini karşılaştırmaktır.YÖNTEMAraştırmamız; Aralık 2007 ile Temmuz 2008 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran ve kabızlık şikâyeti olan hastalar arasında yapıldı. Kolonoskopi öncesi hastaların sosyodemografik özellikleri, işleme uyum ve kullanılan ajanlara bağlı gelişen yan etkiler anket formuna kaydedildi. Bağırsak temizlik ölçüsü olarak, iki gastroenterolog gözlemine dayanan skorlar kullanıldı (mükemmel, iyi, kabul edilebilir, orta, kötü). Elde edilen veriler Ki kare Test, Fisher's exact test ve Mann Whitney U testi uygulanarak değerlendirildi.BULGULARDeğerlendirmeye alınan hasta sayısı PEG gurubu için 28, NaP gurubu için 29 idi. Kullanılan solüsyonlara bağlı gelişen yan etkiler açısından yapılan değerlendirmede; PEG gurubunda şişkinlik daha sık saptandı (p=0.03). Buna karşın karın ağrısı ve bulantı NaP gurubunda daha sık saptandı (p=0.04, p=0.01). Etkinlik değerlendirilmesinin karşılaştırıldığı skalaya göre PEG gurubunda %71,5 hasta mükemmel, %28,5 hasta iyi olarak değerlendirildi. NaP gurubunda %55,2 hasta mükemmel, %31,0 hasta iyi olarak değerlendirildi. Ancak iki gurup arasında bağırsak hazırlık etkinliği açısından istatiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.213).SONUÇKonstipe olgularda kolonoskopi öncesi bağırsak hazırlığında PEG ve NaP benzer etkinliktedir. NaP'ın tolerabilitresi PEG solüsyonundan daha iyidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONThe succes in colonoscopic investigation is closely associated with preperation before performing and luminal cleansing. Intestinal cleansity can not be fluent in case of consipation however, the main reasons are not understood well ın this presented study.AIMWe aimed to investigate and compare the effectiveness and tolerability of PEG and NaP solutions in contipation.METHODFifty-seven patients who admitted with complaint of constipation to Gatroenterology Department of Medical Faculty of Dicle University between December 2007 and June 2008 were included into the study. Sociodemographic features, tolerability and the advers events developed to used specific solution were recorded. The degree of cleansity was evaluated by two different gastroenterologists and scored as; excellent, good, acceptable, mild, bad. Non-parametric data were compared with chi-square test and Fisher?s exact test and Mann Whitney U test.FINDINGSTwnenty-eight out of 57 patients were in PEG group, and 29 were in NaP group. Disguisting incidence was higher in PEG group as compared with NaP (p=0.03). On the other hand, abdominal pain and nause incidence was higher in NaP group (p=0.04 and p=0.01, respectively).The effecivenes was excellent in 71.5% and good in 28.5% of patients in PEG group, and excellent in 55.2% and good in 31.0% in NaP group according to used scale. There was no statistical significant difference between effectiveness of PEG and NaP (p=0.213).CONCLUSIONPEG and NaP solutions have similar effects on preperation of colonoscopy. The tolerability of NaP was better than PEG solution.