Terminal kanser ağrısında epidural morfin tedavisi
- Tez No: 15313
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Ana bilimdalımız 1988 yılında terminal safhada kanser hastası olduğu tespit edilen hastalara ağrı tedavisi konusunda hizmet vermeye başlamıştır» 1989 yılında açılan Anesteziyoloji polikliniği bu hastaların düzenli bir biçimde takip ve tedavi edilmelerine olanak sağlamıştır,, Ocak 1988 - Eylül 1969 tarihleri arasında yaygın kanser ağrıları olan ve 6 aydan usun bir prognozu olmayan, Anesteziyoloji polikliniğine baş vuran ilk 14 hasta bu retrospektif çalışmanın kapsamına alındı» Spinal opiyat uygulamasının yapılabilmesi, süresinin belirlenmesi ve yan etkilerinin takibi amacıyla hastalar 3-4 gün hastanede yatırıldı Hastalarda spinal opiyatların başarılı olup olmayacağını anlamak için önce tek doz epidural morfin uygulanması yapı idi Epidural morfinden Fayda gören hastalara Touhy ( 18 numara ) iğnesi ile epidural aralığa girilerek, iğnenin içinden uygun epidural kateter hastanın ağrılarının dağılımına göre yukarıya veya aşağıya gidecek şekilde yerleştirildi Kalıcı kateter yerleştirildikten sonra 3-4 gün izlenen hastalarda 20 cc serum fizyolojik içinde epidural aralığa verilen 3 mg morfinin sağladığı orta lama analjezi süresi 20.7 + 7 saat olarak bulundu. Katetere bağlı komplikasyonlar kateterin yerinden çıkması, enjeksiyon yerinde ağrı ve kateterin ciltten çıktığı yerde iltihabı reaksiyon'du. Morfine bağlı komplikasyonlar idrar retansiyonu, pruritis,bulantı ve konstipasyondu. çalışmamızda morfinin en önemli komplikasyonu olan solunum depresyonuna rastlamadık Major hiç bir komplikasyon görülmedi. Hastalarımızın major yakınması olan ağrı şikayetleri tedavi yöntemimizle büyük oranda ortadan kaldırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our- department has started to offer pain therapy to termi nally-ill cancer patients since 1988» The Anesthesiology outpa tient Clinic -founded in 1989 has made possible the treatment and regular -follow-up of these patients» The first 14 patients admitted to the Anesthesiology out patient Clinic who had disseminated cancer pain and a prognosis of no longer than 6 months were included in this retrospective study. To enable the application of spinal opiates, to determine the duration of pain relief and to study its effects the patients were hospitalised for 3-4 days. Single-dose epidural morphine was given to determine whether spinal opiates would be effective. In patients who benefited from epidural morphine, an IS-gauge epidu ral catheter was threaded through an 18-gauge Touhy needle int roduced into the epidural space and placed either upward or down ward, according to the localisation of pain. The average analgesia period in patients who were given 3 mg mophine in 20 cc saline epidurally was 20.7 + 7 hours. Catheter-related complications were dislocation of. the cat heter, pain on injection and inf lamation at the catheter outlet. Morphine-related complications were urinary retention, pruritus, nausea and const ipat ion. Respiratory depression, the most important complication of morphine, was not encountered in our study. Pain, which was the major complaint in our patients, was almost totally eradicated with this therapy modality.