Menapozun kadınların fizyolojik ve psikolojik fonksiyonları ve beslenme alışkanlıkları üzerine etkisi: şehirsel ve kırsal alan araştırması
Effects of menapouse on physialogical and psychological functions and dietary habits of woman: an urban and rural area study
- Tez No: 24519
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
132 ÖZET Menapozun kadınların fizyolojik ve psikolojik fonksiyonları ve beslenme alışkanlıkları üzerine etkisini incelemek amacıyla, Konya ili 6 Nolu Sağlık Ocağına bağlı Malazgirt Mahallesi ve Konya ili Kadınhanı ilçesine bağlı Hacı Mehmetli Köyünde 30 ve üzeri yaşta 205 kadın üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu bölgelerdeki 64 menapoze kadın, 141 menstruasyon gören kadınla karşılaştırılmıştır. Menapozda olan kadınlarda şişmanlık oranı, menstruasyon görenlere göre fazla bulunmuştur. Kadınların ağırlık durumlarında yerleşim yerinin etkisi gözlenmedi. Aynı zamanda kadınların deri kıvrım kalınlıklarında iki grup ve yerleşim yerleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmazken psikolojik değişikliklerin menapozda olan kadınlarda daha fazla farklılık gösterdiğini gördük. Menapozdaki kadınlarımızda bağırsak fonksiyonlardaki değişme belirgindir. Çoğunluğunda konstipasyon problemi vardır. Ayrıca menapoze kadınlarda kas ve eklem ağrısı çekmeyen kadın yok gibidir (64 kadında 9 kişi). İştah durumuda menapozda artmış olup, bu artış ana öğünlerdeki yenen yemek miktarına da yansımıştır. Besin grubu tüketimlerinde karbonhidratlı ve yağlı gıdalara daha çok yer verilmiş, bu yaş grubunda gereksinmenin artmasına karşın süt ve türevleri tüketimi azalmıştır. Kadınların enerji, protein ve yağ alımlarda gereksinmeden fazla olmasına karşın, kalsiyum, demir ve A vitamini alımları düşük bulunmuştur (Menstruasyon gören kadınlarda bunlara ilaveten B2ve C vitaminin yetersiz alımı söz konusudur). Menapozda aşın yemek yemekten kaçınıp, sebze-meyve, süt ve133 türevlerini içeren besin gruplarının, tüketimlerinin artırılması yararlı olacaktır. Yerleşim yerlerindeki farklılıklara baktığımızda kırsal alandaki menapoze kadınlarda iştahta değişme olmayan kadın oranın daha az; enerji protein ve yağ alımlarının daha fazla olduğu bulunmuştur. Şehirsel alanda, menapoza girme süresi 1-6 yıl olan ve ayrıca menapoza ameliyat ile giren kadınlarda kilo alma oranı daha fazladır.
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY EFFECTS OF MENAPOUSE ON PHYSIOLOGICAL AND PSYCHOLOGICAL FUNCTIONS AND DIETARY HABITS OF WOMEN (An Urban and Rural Area Stduy). We studiet with 205 women that were over 30 years old living In Malazgirt district of Konya city and in Hacı Mehmetli Village of Konya province to search effects of menapause on physiological and Psychological functions and dietary habits of women. We compared 64 menapausal women with 141 menstruating women. Obesity was more common in menapausal women than menstruating women. The residence area was not found effective on weight. Although significant differences of skinfold thickness were not found between two groups and two areas, there were more differences of psychological functions in menapausal women. There is an apparent change at the bowel functions of menapausal women. Constipation is common. A lmots all of menapausal women suffer from myalgia and arthralgia (9 of 64 subjects). Appetite is likely to increase during menapause and this increase is also influencing the portions between the meals. Carbohydrates and fats are eaten more and despite increased need for milk and milk products, they are eaten less. There were excess intakes of energy, proteins and fats, wehere intakes of calcium, ferrum and vitamin A were not sufficient (In addition to these, deficiencies of vitamin B2 and C were other findings present in menstruating women).135 It will be useful to avoid from eating much, and to eat vegatables. fruits, milk and milk produets more during menapause. Appetite changes and excess intakes of energy, protein and fats are more commen in women living rural areas. Women who has been in menapause for 1 to 6 years and women who has been in menapause following a gynecalogical operation were having obesity more freguently in urban areas.