Talasemi major'lu hastalarda antropometrik değerler ile insülin benzeri büyüme faktörü-1, insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı proten-3 ve ferritin arasındaki ilişki
The relationship between antropometric values and insulin like growth factor-1, insulin like growth factor binding protein-3 and ferritin in thalassemia major patients
- Tez No: 236175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TAŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Beta-talasemi major'da kronik transfüzyona bağlı vücutta demir yükünün artması nedeniyle endokrin organlarda yetmezlik ve büyüme gelişme geriliği görülmektedir. Bu çalışma kronik demir toksisitesinin beta-talasemi hastalarında büyüme ve gelişme üzerine olan etkilerini incelemek üzere planlandı. Hastaların antropometrik değerleri ile insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3), ferritin ve serum demiri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı.YÖNTEM: Beta-talasemi major tanısı ile takip edilen ve transfüzyon alan prepubertal 50 hasta (Grup I: Transfüzyon süresi > 5 yıl, Grup II: Transfüzyon süresi: 2-5 yıl) çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak 25 sağlıklı çocuk alındı. Her üç grubun ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), boy z-skor değerleri hesaplandı. Grup I ve Grup II' deki olguların IGF-1, IGFBP-3, ferritin, demir ve hemoglobin değerleri ölçüldü.BULGULAR: Üç gruba ait VKİ ve boy z-skoru ortalama değerleri ANOVA ile test edildi. VKİ ortalama değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p> 0.05). Ancak boy z-skoru ortalama değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0.001) ve Post Hok testlerinden Benferroni ile farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı analiz edildi. Bu analiz sonucunda Grup I ile Grup II arasında önemli fark olmadığı(p = 0,636) ancak Grup I ile Grup III arasında ve Grup II ile Grup III arasında önemli farlılık olduğu saptandı (Sırasıyla p < 0.001, p=0.006Grup I ve II'deki olguların IGF-1, IGFBP-3, ferritin ve demir ortalama değerleri Student's t testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Growth and developmental deficiency that depend on chronic transfusion is observed in endocrine organs due to increasing body iron toxicity in beta-thalassemia. This study has been planned for studying effects of chronic iron toxicity on growth and development of beta-thalassemia patients. It was intended to examine the relationship between antropomethric values of patients and the values such as insulin-like growth factor-1 (IGF-1), insulin-like growth factor binding protein-3 (IGFBP-3), ferritin and serum iron levels.METHOD: Fifty patients that were under control and taking transfusion because of beta-thalassemia major ( Group I: Transfusion duration> 5 years, Group II: Transfusion duration: 2-5 years) were included in this study. Twenty-five healthy individuals were selected as the control group. Weight, height, body mass index (BMI), height z-score values of three groups were calculated. Also IGF-1, IGFBP-3, ferritin, iron, and hemoglobin levels of Group I and Group II cases were measured.FINDINGS: Average values of BMI and height z-score of three groups were tested by ANOVA. There was no statistically significant difference in accordance with average values of BMI (p> 0.05) . But the difference between height z-score values was statistically significant ( 6.21 p=0.18) and the source of that difference was analyzed by Benferroni which is one of the Post Hok test. As a result of this analysis there was no important difference between Group-I and Group-II (p = 0,636), but there was an important difference between Group-I and Group-III also between Group-II and Group-III (respectively p < 0.001, p=0.006).Average IGF-1, IGFBP-3, ferritin and iron levels of Group I and Group II cases were analysed by Student?s t test. Average IGF-1 and IGFBP-3 levels of Group I were lower than average levels of Group II. This data was statistically significant (p< 0.05).