Sıçanlarda tekrarlayan açlığın ve kısıtlı beslenmenin anksiyete ve depresyon benzeri davranışlara etkisi
The effects of restricted feeding and repeated fasting on anxiety and depression-like behaviours in rats.
- Tez No: 236200
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE NURTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Psikiyatri, Physiology, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda yeme bozukluklarında görülen artışlar ve bu bozuklukların neden olduğu yaşamsal tehditler araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Yeme bozuklukları ve anksiyete arasında ilişki olduğu gösterilmesine rağmen bu ilişkinin nedenleri bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında tekrarlayan kısa süreli açlığın ve kısıtlı yem uygulamasının anksiyete ve depresyon benzeri davranışlara etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bunun amaçla 250-300 g ağırlığında 40 Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar; kontrol grubu, tekrarlayan açlık grubu (yedi gün boyunca bir gün aç, ardından iki gün tok şeklinde beslenen grup), kısıtlı yem grubu ( iki hafta boyunca günde sadece iki saat normal yediğinin % 40 azıyla beslenen grup), kronik tekrarlayan açlık grubu (tekrarlayan açlık uygulamasının ardından iki hafta sınırsız beslenen ve bu protokolün üç kez tekrarlandığı grup) ve kronik kısıtlı yem grubu (kısıtlı yem uygulamasının ardından iki hafta sınırsız beslenen ve bu protokolün üç kez tekrarlandığı grup) olarak 5 gruba ayrıldı. Yeme protokolleri uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra anksiyete ve depresyon benzeri davranışları ölçen açık alan testi, yükseltilmiş artı testi ve zorunlu yüzme testi uygulandı. Sonuçlara Freidmann uygulandıktan sonra Wilcoxon non-parametrik test uygulandı. Bu sonuçlara göre; kısıtlı yem uygulanan sıçanlarda anksiyolitik benzeri davranış değişikliğinin ortaya çıktığı ve kısıtlı yem yeme dönemlerinin on dört gün ara ile tekrarlanması ile anksiyolitik benzeri davranışa tolerans geliştiği görüldü. Tekrarlayan açlık ve kronik uygulama gruplarında ise anksiyete ve depresyon benzeri davranışları gösteren anlamlı bir sonuç bulunamadı
Özet (Çeviri)
In recent years because of increased number of eating disorders in human population and it?s vital threads, researchers take an interest in this subject. Although there is a correlation between eating disorders and anxiety, the causes are not known. In this study, we aimed to search the effects of repeated fasting and restricted feeding on anxiety and depression like behaviour. Male Wistar albino rats weighing 250-300 g were used for this purpose. The rats were divided into 5 groups: control group, repeated fasting (the group was kept one day fasted, then two days fed for seven days), restrictred feding (the group was fed 40% of what normally was fed only for two hours a day, for two weeks), chronic repeated fasting (after the repeated fasting protocole was applied, the group was fed ad libitum for two weeks, this protocole was applied three times), chronic restricted feeding (after the restricted feeding protocole was applied, the group was fed ad libitum for two weeks, this protovole was applied three times). Before and after the feeding protocoles were applied, open field test, elevated plus-maze, forced swimming test which evaluate anxiety and depression like behaviour wer applied. Wilcoxon non-parametric test was used after Freidmann was applied to the results. According to these results, restricted feeding applied group showed anxiety like behaviour changes. Tolerance was developed for anxiety like behaviour by the result of restricted feeding period applied in a fourteen day interval. In the repeated fasting and chronic groups, no significant results were found by means of anxiety and depression like behaviour.