Lucilia sericata larvaları ve salgılarının metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve metisiline duyarlı Staphylococcus aureus (MSSA) üzerine antibakteriyel etkilerinin in-vivo ve in-vitro koşullarda araştırılması
Investigation of antibacterial activities of lucilia sericata maggots and their secretions against methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) and methicillin-susceptible Staphylococcus aureus (MSSA) under in-vivo and in-vitro conditions
  1. Tez No: 236201
  2. Yazar: DİLEK BOLABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Lucilia sericata'nın I. ve II. dönem larvaları, ürettikleri enzimler ve salgıladıkları maddeler ile zor iyileşen yaralardaki nekrotik dokuları eriterek ortadan kaldırmakta, yarayı dezenfekte etmekte ve dokuyu granülasyon oluşturması için uyarmaktadırlar.Haziran 2008 - Mart 2009 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi TÜBİTAK Biyoterapi Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı'na başvuran 23 hastadan Larva Debridman Tedavisi (LDT) öncesi ve sonrası alınan 25 adet yaraya ait materyal değerlendirilmiştir.25 yara örneğinin 14 (%30,42)'ünde S. aureus üremiş; bunların 12 (%26,08)'si MSSA, 2 (%4,34)'si ise MRSA'dır. 7 (%15,24)'sinde koagülaz negatif stafilokoklar üremiş; bunların 5 (%10,9)'i metisiline hassas, 2 (%4,34)'si ise metisiline dirençlidir. Bu yaraların 3 (%6,52)'ünde Enterococcus spp., 1 (%2,17)'inde S. agalactiae, 6 (%13,05)'sında P. aeruginosa ve 6 (%13,05)'sında P. mirabilis, 3 (%6,52)'ünde Klebsiella spp., 3 (%6,52)'ünde E. coli, 1 (%2,17)'inde Acinetobacter spp., 1 (%2,17)'inde E. cloaceae ve 1 (%2,17)'inde ise S. marcescens üremiştir.LDT sonrası; MRSA'lı 2, MSSA'lı 2 ve Enterococcus spp.'li 3 yarada bakteri ürememiştir. MSSA'lı 8 yarada koloni sayısının %75 azaldığı, 1 yarada ise koloni sayısının %50 arttığı gözlenmiştir. P. mirabilis ve P. aeruginosa üreyen yaraların 10'unda, E. coli ve Klebsiella spp. üreyen yaraların ise 2'sinde bakteri ürememiştir. P. mirabilis, P. aeruginosa, E. cloaceae ve S. marcescens üreyen yaraların 4'ünde koloni sayıları %50, E. coli üreyen yaraların 2'sinde ise koloni sayısı %25 azalmıştır. Klebsiella spp. üreyen yaraların 2'sinde ise koloni sayısı değişmemiştir.Çalışmamızda yapılan in-vitro deneylerde larva sekresyonlarının MRSA, MSSA ve P. aeruginosa koloni sayılarını %50 oranında azalttığı görülmüştür.Çalışmamızda, Lucilia sericata larvalarının enzim ve salgılarının değişik mikroorganizmalar üzerine öldürücü ve üremeyi durdurucu etkileri Türkiye'de ilk kez ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The first and second instar maggots of L. sericata produce enzymes and secretions which dispose the necrotic tissues in non-healing wounds by dissolving, disinfect the wounds and stimulate tissues for granulation.25 wound samples, which taken before and after Maggot Debridement Therapy (MDT) from 23 patients who applied to Cerrahpaşa Faculty of Medicine TÜBİTAK Laboratory of Biotherapy Research and Development between June 2008 and March 2009, were evaluated.S. aureus was isolated from 14 (30.42%) of 25 wound samples and 12 (26.08%) of them were MSSA and 2 (4.34%) of them were MRSA. From 7 (15.24%) of the wounds coagulase-negative staphylococci were isolated; 5 (10.9%) of them were methicillin susceptible and 2 (4.34%) of them were methicillin resistant. 3 (6.52%) Enterococcus spp., 1 (2.17%) S. agalactiae, 6 (13.05%) P. aeruginosa, 6 (13.05%) P. mirabilis, 3 (6.52%) Klebsiella spp., 3 E. coli, 1 (2.17%) Acinetobacter spp., 1 (2.17%) E. cloaceae and 1 (2.17%) S. marcescens were also isolated.After MDT, in 2 wounds infected with MRSA, in 2 wounds infected with MSSA and in 3 wounds infected with Enterococcus spp. proliferation of bacteria lasted. In 8 wounds which are infected with MSSA, bacteria colony number decreased 75%, however in 1 wound bacteria colony number increased 50%. In 10 wounds which infected with P. aeruginosa and P. mirabilis, and in 2 infected with Klebsiella spp. proliferation of bacteria lasted. In 4 wounds infected with P. mirabilis, P. aeruginosa, E. cloaceae and S. marcescens bacteria colony number decreased 25%. In 2 wounds infected with Klebsiella spp. bacteria colony number remained same.In our in-vitro experiments it is observed that secretions of maggots decrease the bacteria colony number in the ratio of 50% in MRSA, MSSA and P. aeruginosa.In our research, the bactericidal and inhibitive effects of L. sericata maggots? enzymes and secretions against various bacteria was firstly revealed in Turkey.