Yenidoğan sıçanlarda tekrarlayan ketamin uygulamasinin öğrenme ve belleğe etkileri
Effects of repetıtıve ketamıne admınıstratıon on learnıng and memory skılls of newborn rats
- Tez No: 331275
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: N-metil-D-aspartat reseptör blokerlerinin immatür sıçan beyninde doz bağımlı olarak apoptotik nörodejenerasyona yol açtıkları gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı yenidoğan (yedi günlük) sıçanlarda tekrarlayan ketamin uygulamasının öğrenme ve bellek üzerine olası etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Postnatal 7. günde olan sıçanlar; ikişer saatlik aralıklarla altı kez subkutan 10 mg/kg ketamin uygulanan Grup 1 (G1, n=7), altı kez subkutan 20 mg/kg ketamin uygulanan Grup 2 (G2, n=7) ve altı kez subkutan 10 µcL/gr %0,9 NaCl uygulanan kontrol grubu (GK, n=7) olmak üzere üç gruba bölündü. Tüm sıçanlar ketamin ve %0,9 NaCl uygulamasından sonra iki hafta süre ile Deney Hayvanları Laboratuvarı? nda standart koşullarda izlendikten sonra, öğrenme ve bellek testlerinin yapılacağı Fizyoloji Laboratuvarı? na taşındı ve bir hafta süre ile standart koşullarda izlendi. Morris Su Tankı testi ile üç hafta sonunda öğrenme ve bellek testleri uygulandı. Sonuçlar: Öğrenme ve bellek deneylerinin sonuçları değerlendirildiğinde, ilk dört gün uygulanan öğrenme testlerinde tüm gruplar arasında platformu bulma süreleri benzer bulundu (p>0.05). Beşinci gün uygulanan probe trialde hedef kadranda kalış süreleri üç grup arasında benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: N-methyl-D-aspartate receptor blockers results in a dose related increase in apoptotic neurodegeneration in the developing rat brain. The aim of this study is to investigate the effects of ketamine on learning and memory of newborn (7 days old) rats. Material and methods: Seven days old rats were administered 10 mg/kg ketamine Group 1 (G1, n=7) , 20 mg/kg ketamine Group 2 (G2, n=7) and 10 µcL/gr %0,9 NaCl Group control (GK, n=7) using six injections subcutaneously at two hour intervals and divided into three groups in the study. The rats in all groups were looked after in standardized conditions in the Animal Experimental Laboratory for two weeks. Then they were transported to the Phphysiology Laboratory and looked after in standardized conditions. Learning and memory tests were carried out using Morris Water Maze test at the end of the third week of the drug injections. Results: When we evaluated the results of learning and memory tests, we found that platform finding times were similar in all groups in the learning tests performed on the first four days (p>0.05). In probe trial which was performed at the fifth day, target quadrant staying times were also similar in all groups.