Hidrofilik kimyasal yüzeye sahip implantlar ile kumlanmış asitlenmiş yüzeye sahip implantların histolojik ve klinik olarak karşılaştırılması
Comparison of sand-blasted and acid-etched surface implant with hydrophilic chemistry surface imaplant, clinical and experimental study
- Tez No: 236204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİHNİ CÜNEYT KARABUDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, hidrofilik kimyasal yüzeye sahip implantlarda(test) stabilite değişikliklerinin ve marjinal kemik kaybının değerlendirilmesi ve bunun iyileşme döneminde kumlanmış-asitlenmiş yüzeye sahip implantlarla(kontrol) karşılaştırılmasıdır. Klinik çalışmada, 48 kontrol ve 48 test implantı 22 hastaya yerleştirilmiştir. İmplant stabilitesi cerrahi sırasında flep kapatılmadan önce,1.,3.,6.haftalarda ve yükleme zamanında RFA(Rezonans Frekans Analizi) ile ölçülmüştür. Marjinal kemik kaybı panoramik radyografilerle değerlendirilmiştir. Kontrol grubundan bir implant başarısız olmuştur. Her iki grup için RFA istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05) (test grubu için ortalama değerler 56,64±7,38, kontrol grubu için ortalama değerler 56,88±4,96).
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective study was to evaluate changes in stability and marginal bone loss for hydrophilic chemistry implant surface (test) and to compare with sand-blasted and acid-etched implant surface (control) during healing period. In clinical study, 48 control and 48 test implants were placed to 22 patients. Implant stability was measured with RFA (Resonance Frequency Analysis) at the time of surgery, before flap closure, postoperatively 1, 3, 6 weeks and at the time of loading. Marginal bone loss was assessed with panoramic radiographs. One implant failed in control group. The RFA for both group were not significantly different (p>0.05) (mean values for test group is 56,64±7,38 and control group is 56,88±4,96).