Labial ve lingual teknikle tedavi gören hastaların ağız hijyeninin ve çürük aktivitelerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
To compare and assess the oral hygiene and caries activity of the patients who were treated with labial and lingual techniques
  1. Tez No: 236203
  2. Yazar: ÖZGE GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZTÜRK ORTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; labial ve lingual teknikle tedavi gören hastaların ağız hijyeninin ve çürük aktivitelerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışma grubumuza 15 kız 5 erkek toplam 20 birey dahil edilmiştir. Labial teknikle tedavi edilen 8 kız 2 erkek toplam 10 bireyin yaş ortalaması 17,3±3,6 dır. Lingual teknikle tedavi edilen 7 kız 3erkek 10 bireyin yaş ortalaması 22,3±3,2 dir. Her hastaya dental ark ve plastik model üzerinde fırçalama tekniği gösterilerek ağız hijyeni eğitimi verilmiştir. Tedavi öncesi (T0) ve labial / lingual sabit ortodontik aygıtların periodontal dokular ve ağız mikroflorasına etkilerini incelemek amacıyla braketleme yapıldıktan sonraki 4. (T1) ve 8. (T2) haftalarda klinik ölçümler yapılmış ve mikrobiyolojik örnekler alınmıştır. Klinik ölçümler, modifiye plak indeksi (Silness&Löe) ve modifiye dişeti oluğu kanama indeksinden (Mühlemann&Son) oluşmakta olup aynı araştırmacı tarafından ölçülmleri yapılmıştır. Mikrobiyolojik incelemede, çürük aktivite testine bakılmıştır. Alınan tükürük örneği ile hastanın tükürük akış hızı, tükürük tamponlama kapasitesi ölçülerek, mutans streptokoklarının ve laktobasillerin tükürükteki koloni sayımı yapılmıştır. Lingual teknikle tedavi edilen hastaların modifiye plak indeksi ortalama değerinde T0 - T1 döneminde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Aynı grupta T0-T2 döneminde plak indeksi ve dişeti oluğu kanama indeksi değerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Labial terknikle tedavi edilen hastaların dişeti oluğu kanama indeksi değerinde T0 - T1 döneminde istatistiksel olarak anlamlı artış T1 - T2 döneminde istatistiksel olarak anlamlı azalma bulunmuştur. Labial teknikle tedavi edilen hastaların tükürüğündeki mutans streptokokların düzeyinde T0-T2 döneminde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmada dişeti oluğu kanama indeksi değerinde T1 döneminde labial teknikle tedavi edilen grup lingual teknikle tedavi edilen gruptan istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Modifiye plak indeksi değerinde, tükürük akış hızında, tükürük tamponlama kapasitesinde, mutans streptokokları ve laktobasil seviyesinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare the oral hygiene and caries risk in patients treated with labial and lingual orthodontic appliances. Our study group consisted of 15 female and 5 male patients. The mean age of 10 patients (8 female, 2 male) who were treated with labial technique was 17,3±3,6. The mean age of 10 patients (7 female, 3 male) who were treated with lingual technique was 22,3±3,2. Formal oral hygiene instruction was given to each patient, demonstrating on a set of plastic models of the dental arches. Saliva samples, plak index and bleeding index were collected from all patients in order to make clinical and microbioligical evaluations before orthodontic appliance placement (T0), 4 weeks there after (T1) and 8 weeks later (T2) . After the placement of the appliances patients were educated about oral hygiene for effective removal of the microbiological dental plaque. Clinical evaluations were consisted of Modified Plaque Index (PI) according to Silness & Löe and Modified Gingival Bleeding Index according to Mühlemann & Son, and they were measured by the same investigator. For the microbiological evaluation caries activity test was performed, in determining the flow rate, buffer capacity, and mutans streptococci and lactobacilli counts. In patients treated with lingual technique, the mean value of the modified plaque index increased significantly between T0 and T1. In the same grup between T0 and T2 terms statistically significant increases were found in plaque index and bleeding index values. In patients treated with labial technique the mean value of the modified gingival bleeding index increased between T0-T1, and decreased after 8 weeks. The differences between T0 - T1 and T1 - T2 were statistically significant. In the labial technique grup in the level of mutans streptococci statistically significant increased was found between T0 and T2 term. When the treatment groups were compared, only the modified gingival bleeding index value at the T1 term was found higher in the labial group than in the lingual group with highly statistically significance. There was no statistically significant difference between the two groups in modified plaque index and saliva flow rate values, saliva buffering capacity, streptococcus mutans and lactobacillus levels.