Abdominal aortik anevrizmalı olgularda helicobacter pylori CagA seropozitifliği
CagA seropositivity in the abdominal aortic aneurysm cases
- Tez No: 236218
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR S. KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Helicobacter pylori'nin, ateroskleroz ve ateroskleroz temelli anevrizma gelişimi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda Abdominal (AAA) ve Asendan (AsAA) anevrizmalı olgularda, H. pylori IgG seropozitiflik oranı ile başta CagA olmak üzere H. pylori'nin virulans faktörlerinin saptanmasıyla, AAA ve AsAA ile CagA pozitif H. pylori arasındaki ilişkiyi araştırdık.58 AAA ve 38 AsAA olguyla bu olgulara yaş, cinsiyet ve sigara içme özellikleri benzer, 57 sağlıklı kontrol grubu(SKG) çalışmaya alınmıştır. Serumlarda ELISA yöntemi ile H. pylori IgG, Western-Blot(WB) yöntemi ile de başta cagA olmak üzere H. pylori'nin virülans faktörleri araştırılmıştır.ELISA yöntemiyle saptanan H. pylori IgG oranı yönünden AAA(%67,24), AsAA(%73,68) ile SKG(%57,89) arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0,05). WB ile saptanan H.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori was thought to be related with atherosclerosis and aneurysm development based on atherosclerosis. In this study, we aimed to detect H. pylori IgG seropositivity and virulance factors of H. pylori (especially CagA) and also the relationship between AAA (Abdominal aort aneurysm), AsAA (Ascendan Aort Aneurysm) and CagA positive H. pylori in cases with AAA and AsAA.58 AAA and 38 AsAA cases and 57 Healty control group (HCG) matched with cases for age, gender and smoking were included in this study. We investigated H. pylori IgG by ELISA method and virulance factors of H. pylori (especially CagA) by Western-Blot(WB) method in sera of all study groups.No statistically significant difference was detected between AAA(67.24%), AsAA(73.68%) and HCG(57.89%) for H. pylori IgG by ELISA method (p>0.05). While, only between AsAA(78.95%) and HCG (57.89%), a statistically significant difference was detected for H.