Abdominal aort anevrizmasının endovasküler tamirinde orta dönem sonuçlarımız
Our mid-term results of endovascular repair of abdominal aortic aneurysms
- Tez No: 797634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aortik patolojiler arasında en sık Abdominal Aort Anevrizması (AAA) görülmektedir. Aort çapı 5,5cm ve üzeri, 6 aylık ultrasonografi takiplerinde 0.5cm ve üzeri genişleme olan asemptomatik olgularda açık cerrahi ya da endovasküler stent greft ile tedavi gerekir. Anevrizma çapının 4cm-5,5cm arasında olan hasta grubunda ise tedavi stratejisi hastanın semptomlarına, anevrizma çapının büyüme hızına, beraberinde eşlik anevrizma varlığına, hastanın olası sağ kalım süresine ve komorbid faktörlere bağlı olarak açık cerrahi, endovasküler cerrahi veya medikal takip olarak değişmektedir. Biz bu çalışmada Ocak 2006 ile Aralık2013 tarihleri arasında kliniğimizde AAA nedeniyle elektif ve acil (rüptüre abdominal aort anevrizması)şartlarda EVAR uygulanmış 203 hastanın retrospektif taramasını yaptık ve orta dönem sonuçlarını araştırdık. Erken dönem mortalite oranları, operasyon süresi, kan kaybı ve transfüzyon ihtiyacı, mekanik ventilatöre bağımlılık süresi, yoğun bakımda ve hastanede yatış süreleri açısından literatürde yapılan çok merkezli retrospektif çalışmalar ile benzer sonuçlar saptandı. Literatürdeki retrospektif çalışmalarda EVAR'ın erken dönemde mortaliteyi açık cerrahiye göre azalttığı, ancak mortalitenin 4 yıllık izlemde her iki grupta farklı olmadığı bildirilmektedir. Yaşam kalitesi açısından yapılan incelemelerde morbidite açısından sonuçlar EVAR lehine çıkmış olsa da ileri dönemlerde fark tespit edilememiştir. İleri yaşlı komorbit faktörleri fazla olan, mortalite riskinin yüksek olduğu abdominal aort anevrizması hastalarında EVAR tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir. EVAR tedavisinde komplikasyon ve ikincil girişim gereksinimi gelişen stent greft teknolojisi, uygulayıcı deneyimi ve özellikle anatomik açıdan uygun hasta seçimi ile azalacağı kanatindeyiz. Özellikle yeni nesil stent-greftler ile yapılacak uzun dönem sonuçlarının EVAR lehine daha değerli olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Abdominal aortic aneurysms (AAA) are the most common aortic pathologies. The aortic diameter equal to or exceeding 5.5 cm or progressive dilation of the aorta more than 0.5 cm within 6 months in asymptomatic cases are the indications for open surgery or endovascular stent grafting. The treatment strategy depends on the symptoms, progression rate of the aneurysmal dilation, coexistence of other aneurysms, estimated survival rate and comorbid factors in cases with the aneurysmal diameter between 4 and 5.5 cm. These treatment options are either open surgery, endovascular surgery or medical approach. In this study, we investigated 203 cases that underwent elective or emergency (due to ruptured AAA) EVAR operation between January 2006 and December 2013 in our clinic and evaluated the mid-term results retrospectively. Early mortality rates, operation time, blood loss and the amount of blood products transfused, duration of intubation, duration of intensive care unit and hospital stays were found to be similar to those of the multicentered retrospective studies of the current literature data. Those studies reported that EVAR has a lower early-period mortality rate than that of open surgery, but 4-year mortality rates were similar. Quality of life favors the EVAR group within the early period but the long-term follow-up diminishes this difference. EVAR could be the treatment of choice particularly for elderly patients with many co-morbid factors that possess a high mortality risk. We expect that the complication rate and secondary intervention rate will decrease with improvement in graft technology, increasing experience of practitioners and particularly with patient selection anatomically suitable for this modality. New generation stent grafts would bring better long-term results favoring EVAR.