Kolorektal kanserli hastalarda SFRP1 geninin araştırılması
Investigation of SFRP1 gene in patients with colorectal cancer
- Tez No: 236222
 - Danışmanlar: PROF. DR. NUR BUYRU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Genetik, Genetics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
1997 yılında çeşitli araştırma grupları tarafından bulunan SFRP1 geninin 8p12-p11.1. bölgesinde konumlandığı gösterilmiştir. Bu gen 3 ekson ve 4 introndan oluşmakta ve 314 amino asitten meydana gelen SFRP1 proteinini kodlamaktadır.SFRP1 proteini wnt sinyal yolağında salgılanan wnt proteinleri ve hücre zarında bulunan frizzled almaçlarla etkileşip wnt sinyal yolağını baskılayarak hücre içi ß-katenin seviyesinin korunmasını sağlamakta, siklinD1 ve c-myc onkogenlerinin yazılımlarını engellemektedir. Bu özelliğiyle SFRP1 geninin bir tümör baskılayıcı olduğu gösterilmiştir.Çalışmada 56 kolorektal kanserli hastanın tümör ve normal dokularında metillenmeye özgü PZR yöntemi ile SFRP1 genin promotör metillenme durumu incelenmiştir. İncelemeler sonucunda 56 hastanın 42'sinde (%75)'inde promotör metillenmesinin arttığı görülmüştür. Bu artışın kolorektal kanserli hastalarda SFRP1 geninin sessizleşmesine neden olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak metillenme artışı ile yaş, histolojik derece, evre ve cinsiyet arasında ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SFRP1 gene has first been cloned by different groups in 1997 and it has been shown that the gene is located on 8p12-p11.1. SFRP1 gene is made up of 3 exons and 4 introns and codes a 314 amino acid protein.SFRP1 protein supresses wnt signaling pathway by interacting with wnt proteins secreted on wnt signaling pathway and with frizzled receptors on cell membrane and by doing so, it prevents cyclin D1 and c-myc oncogenes transcription by maintaining intra cellular ß-catenin levels. This is supporting evidence for SFRP1 gene as a tumor supressor gene.56 colorectal cancer patients were involved in the study to analyse the SFRP1 gene promoter region methylation status by methylation specific PCR. Methylation analysis showed that methylation of the promoter region has increased in 42 of 56 (75%) patients. We suggest that this increase may cause SFRP1 gene silencing in colorectal patients. There was no significant relationship between age, histological degree, grade and methylation increase.