Diyabetik koroner arter hastalığında monosit kemotaktik proteini (MCP-1) A-2518G ve CCR2 reseptörü G190A gen polimorfizmlerinin incelenmesi.
Investigation of MCP-1 A-2518G and CCR2 G190A gene polymorphisms on development of diabetic coronary artery disease
  1. Tez No: 236223
  2. Yazar: GÖKHAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA AĞAÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı diyabetik koroner arter hastalığı gelişiminde MCP-1 A?2518G ve CCR2 G190A polimorfizmlerinin etkilerini araştırmaktır. 81 koroner arter hastalığı bulunan diyabetik hasta, 62 koroner arter hastalığı olmayan diyabet hastası ve 62 sağlıklı kontrol kullanılarak genotipleme yapıldı. Diyabetik koroner arter hastalığı bulunan hasta grubuyla kontrol grubu arasında MCP-1 A-2518G genotip (p:0,01 X2:9,11) ve allel dağılımı (p:0,01 X2:6,53) açısından istatistiksel olarak anlamlı derecede fark vardır. Koroner arter hastalığı olmayan diyabetik hastalarla kontroller arasında her iki polimorfizm içinde herhangi bir önemli fark (P>0,05) yoktur. Diğer yandan tüm hasta grubuyla kontrol grubu arasında MCP-1 A-2518G genotip dağılımı (p:0,02 X2:7,42) açısından anlamlı bir fark gözlenmiştir. Buna karşın CCR2 G190A polimorfizmi için hasta grupları ve kontrol grubu arasında herhangi bir anlamlı farklılık saptanmamıştır. MCP-1 ? 2518 G allel frekansı kontrol grubunda hasta gruplarına göre yüksek olarak tespit edilmiştir.Sonuç olarak MCP-1 -2518 G allelinin diyabetik koroner arter hastalığı gelişimine karşı koruyucu olduğu izlenimi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of MCP-1 A ?2518G and CCR2 G190A polymorphisms on the development of diabetic coronary heart disease. 81 diabetic patient with coronary heart disease, 62 diabetic patient without coronary heart disease and 62 disease free controls were genotyped. There were significant differences between diabetic patient with coronary heart disease and control groups in MCP-1 A-2518G genotype (p:0,01 X2:9,11) and allele distribution (p:0,01 X2:6,53). No significant difference in the frequencies of any of the polymorphisms between diabetic patient without coronary heart disease and the controls was found (P>0,05). On the other hand there was significant difference between total diabetic patient and control groups in MCP-1 A-2518G genotype distribution (p:0,02 X2:7,42). In contrast, we did not find significant differences in CCR2 G190A polymorphism in patient groups and control group. MCP-1 -2518G allele frequencies were significantly higher than in patients groups.In conclusion, MCP-1 -2518G allele seems to be protective against development of diabetic coronary artery disease.