Dentin bonding sistemlerinin makaslama kuvvetlerine dayanımlarının farklı uygulama teknikleri açısından in vitro olarak değerlendirilmesi
Effect of different application techniques on shear bond strength of dentin bonding systems in-vitro .
- Tez No: 236243
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamızın amacı aseton bazlı One-Step Plus (O) ve etanol bazlı Excite (E) total-etch tek aşamalı dentin bonding sistemlerin; asit uygulama ve yıkama sonrası dentinin hava-su şırıngası ile kurutulması ya da kurutulduktan sonra 50 µl distile su ile nemlendirilmesinin; adeziv uygulama süresinin 10 sn ya da 30 sn olmasının; adeziv fazlalığının ve içeriğindeki çözücünün hava ya da microbrush® ile uzaklaştırılmasının; sistemlerin makaslama dayanımlarını nasıl etkilediğini karşılaştırmaktır. Defektsiz 119 adet gömük molar dişin dentin yüzeyleri kullanılarak iki farklı dentin bonding sistem için n=7 olmak üzere 17 farklı grup oluşturulmuştur: OK (kontrol) - Aqua-Prep F ile nemlendirme, 10 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; O10H - 10 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; O10M - 10 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; ON10H - nemlendirme, 10 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; ON10M - nemlendirme, 10 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; O30H - 30 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; O30M - 30 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; ON30H - nemlendirme, 30 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; ON30M - nemlendirme, 30 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; EK (kontrol) - 10 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; E10M - 10 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; EN10H - nemlendirme, 10 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; EN10M - nemlendirme, 10 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; E30H - 30 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; E30M - 30 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma; EN30H - nemlendirme, 30 sn bonding, hava ile uzaklaştırma; EN30M - nemlendirme, 30 sn bonding, microbrush® ile uzaklaştırma.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the influences of drying the dentin with air-water syringe or rewetting with 50 µl water; adhesive application times 10 sec or 30 sec and removing excess adhesive with air or microbrush®; on the shear bond strength of acetone based One-Step Plus (O) and ethanol based Excite (E). 119 extracted unerupted intact molars were divided into 17 groups for two different dentin bonding systems (n=7): OK (control) - rewetting with Aqua-Prep F, 10 sec bonding, air; O10H - 10 sec bonding, air; O10M - 10 sec bonding, microbrush®; ON10H - rewetting, 10 sec bonding, air; ON10M - rewetting, 10 sec bonding, microbrush®; O30H - 30 sec bonding, air; O30M - 30 sec bonding, microbrush®; ON30H - rewetting, 30 sec bonding, air; ON30M - rewetting, 30 sec bonding, microbrush®; EK (control) - 10 sec bonding, air; E10M - 10 sec bonding, microbrush®; EN10H - rewetting, 10 sec bonding, air; EN10M - rewetting, 10 sec bonding,microbrush®; E30H - 30 sec bonding, air; E30M - 30 sec bonding, microbrush®; EN30H - rewetting, 30 sec bonding, air; EN30M - rewetting, 30 sec bonding, microbrush®. Statistical analysis revealed that the application of the One- Step Plus resulted in higher bond strengths for the groups in which rewetting and removing the excess bonding with air is performed. No significant differences were found among Excite groups.