Kanser hastalarında preoperatif ve postoperatif uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyonun solunum fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of preoperative and postoperative pulmonary physical therapy and rehabilitation on respiratory function of operated lung cancer patients
- Tez No: 236244
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Akciğer kanserli olgularda cerrahi öncesi ve sonrasında uygulanan kısa süreli yoğun pulmoner fizyoterapi ve rehabilitasyonun, bu hastalardaki akciğer fonksiyonları, gaz değişimi, difüzyon kapasitesi ve ventilasyon-perfüzyon dağılımına etkisini incelemek.GEREÇ VE YÖNTEM: Akciğer kanseri nedeniyle torakotomi ile opere edilmesi planlanan 60 hasta çalışmaya dahil edilerek randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki hastalara, preoperatif olarak pulmoner fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulandı. Postoperatif her iki grupta pulmoner fizyoterapi ve rehabilitasyon programına dahil edildi. Gruplar; solunum fonksiyonları, kan gazı değerleri, difüzyon kapasiteleri, komplikasyon sıklığı ve hastanede kalış günleri açısından karşılaştırıldı.BULGULAR: Her iki grubun solunum fonksiyon parametreleri, fizyoterapi öncesi ve sonrası benzerdi. Fizyoterapi sonrası her iki grupta kan gazı parametrelerinden PaO2 ve PaCO2'de değişim gözlenmezken, çalışma grubunda SaO2'de olumlu gelişme görüldü (p=0,008). Gruplar arasında komplikasyon dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p=0,4).
Özet (Çeviri)
Objective: We planned to investigate the effect of short periodic dense physical therapy and rehabilitation, on lung functions, gas change, capacity of diffusion and ventilation-perfusion distribution of patients with lung cancer. Methods: Sixty patients with lung cancer who were deemed as operable were randomly allocated into two groups. pulmonary physical therapy and rehabilitation were performed in patients in the study group before operation. both groups received physical therapy program after operation.Results: There was no difference in pulmonary function tests between two groups. Whereas no statistically significant cahange in PaO2 and PaCO2 was notified, pulmonary physical therapy statistically significantly increased peripheral blood saturation. At least one complication was notified in 5 patients (16,7%) in control group and 2 (6,7%) in the study group. However, there was no statistically significant difference (p=0,4). The hospital stay has been found to be shortened by pulmonary physical therapy. Eleven patients in the study group had ventilation perfusion scintigraphy measurement.