Obezite tedavisi oksidatif stresi düzeltmede ne kadar etkili? İlaçlar arasında fark var mı?
How effective is the obesity treatment on improving oxidative stress? Is there any difference between drugs?
  1. Tez No: 236257
  2. Yazar: LEZAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite; neden olduğu pek çok komplikasyon nedeniyle hem yaşam süresini kısaltır hem de kalitesini azaltır. Mortaliteyi artıran en önemli komplikasyonlar kardiyovasküler sistem ile ilgili olanlardır. Son zamanlarda lipid peroksidasyonu sonucu oluşan oksidatif stres kardiyo-vasküler bir risk olarak kabul edilmektedir.Çalışmamızda kilo kaybı ile lipid profili, insülin direnci, peroksidasyon ürünü malondialdehit(MDA-oksidan) ve aterosklerozda koruyucu rol üstlendiği bildirilen Paraoksonaz-1(PON1-antioksidan) düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı ve böylece oksidatif stresdeki değişimi belirlemeyi amaçladık.Materyal ve Metot:2005 yılı Ağustos ayı ile 2008 Şubat ayı arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine obezite nedeniyle başvuran hastalar çalışma için ön değerlendirmeye alındı. Çalışmaya toplam 103 hasta (14'ü erkek, 89'u kadın) alındı. Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri anormal olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar uygun diyetle beraber 2 gruba ayrıldı. Orlistat 3x120 mgr ve sibutramin 1x15 mgr verildi. 3. ay kontrolleri değerlendirildi.Bulgular: Orlistat ve sibutramin ilaç tedavisi alan hastaların başlangıç ve 3. ay kontrollerindeki kilo, BKİ, bel, kalça değerlerinde anlamlı değişiklikler tespit edildi. İlave olarak sistolik- diastolik basınç, lipid düzeyleri, insülin direnci üzerindeki anlamlı düzelmeler tespit edildi. Oksidan (MDA) düzeyinde azalma ve Antioksidan(PON) düzeylerinde artış her iki ilaç ta da benzer ve anlamlı idi.Sonuç: Antiobezite tedavisi ile sağlanan kilo kaybı; kullanılan ilaçlardan bağımsız olarak peroksidasyon ürünü MDA(oksidan) azaltıp ve paraoksonaz-1(antioksidan) düzeylerini artırarak oksidatif stresi azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity shortens the life period and decreases its quality with causing several complications. Most important complication that cause mortality is related to cardiovascular system. Recently, oxidative stress which is produced by lipid peroxydation considered as cardiovascular risk factor.In this study, we aimed to investigate the relationship of weight loss with lipid profile, insulin resistance, peroxidation products malondialdehit-1 (oxidant) and paraoxonase-1(PON-1, antioxidant) levels which is protective in atherosclerosis, and to evaluate alteration on oxidative stress.Material and Methods: The patients who were diagnosed as obese at Endocrinology and Metabolism Diseases Outpatients Clinics of Inonu University Medical Faculty between August 2005 and February 2008 were screened. A total of 103 patients (14 male and 89 female) were included in the study. Patients with abnormal liver and renal functions test were excluded. Study population was divided into two treatment groups. In the first group 120 mg orlistat three times per day and in the second group sibutramine 15 mg per day were administered adjunct to the diet therapy. The patients were evaluated at the end of three-months treatment period.Result: Dramatic changes on body weight, BMI, waist and hip circumference were observed at the third-month evaluation of the patients who were administered orlistat or sibutramine. Additionally, significant improvements were measured on systolic and diastolic blood pressure, lipid levels and insulin resistance. The decrease in the oxidant (MDA) level and the increase in the antioxidant (PON) level were similar and significant in both patient groups.Conclusion: Obesity treatment which aims to reduce the body weight is effective on decreasing oxidative stress by increasing paraoxonase-1 activity (antioxidant) and decreasing the amount of peroxidation product MDA (oxidant), and this is independent from the type of administered drugs.