Mesanenin kasa invaze olmayan ürotelyal karsinomunda clusterin ekspresyonu ve prognostik önemi
Clusterin expression and it's prognostic significance at non-muscle invasive urothelial carcinoma
- Tez No: 236268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş:Clusterin (CLU) yaşlanma, tip-II diabetes mellitus, Alzheimer hastalığı, kolon ve hipofiz adenomları, kolon, hepatosellüler, overyen, ürotelyal karsinom gibi bir çok fizyolojik ve patolojik durumlarda up-regüle olan çok fonksiyonlu bir glikoproteindir.Materyal ve Metod:Ortalama 45 ay takip süresi olan kasa invaze olmayan ürotelyal karsinomlu olguların arşivdeki parafine gömülü transüretral rezeksiyon spesimenlerinde immunohistokimyasal yolla CLU ekpsresyonu araştırıldı [n=46; 35(%76) erkek, 11(%24) kadın]. CLU yüzdesinin klinikopatolojik faktörler ile olan ilişkisi analiz edildi. İstatistiki analiz için SPSS for Windows Version 14 kullanıldı.Bulgular ve Sonuç:46 olgunun 28'i (%60,9)
Özet (Çeviri)
Introduction:Clusterin (CLU) is a circulating multifunctional glycoprotein that up-regulated during various physiological and pathological states, such as senescence, type-II diabetes mellitus, Alzheimer disease and in many neoplasms such as colonic and pituitary adenomas, colonic, hepatocellular, ovarian, urothelial and laryngeal carcinomas.Material and Methods:We investigated the immunohistochemical CLU expression in paraffin embedded archival transurethral resection specimens of non-invasive urothelial carcinoma cases [n=46; 35 (76%) male, 11 (24%) female] with mean 45 months of follow-up. We analysed the association of percent CLU with clinicopathological factors. SPSS for Windows Version 14 was used for statistical analyses.Results and Conclusion:Of the 46 cases, 28 (60.9%) were