Kolonoskopi işlemi öncesi yapılan kolon temizliğinde kullanılan iki farklı preparatın 'sodyum fosfat soda ile senna A-B sorbitol'ün' randomize prospektif olarak karşılaştırılması
The prospective randomise comperation of two different agents'sodium phospate soda and senna sorbitol A-Bthat were used in bowel cleansing
  1. Tez No: 236269
  2. Yazar: UTKU SEVERGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANUK MANUKYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı kolonoskopi işleminin yapılabilmesi için kolon temizliğinde kullanılan iki farklı ajanın etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca bu iki ajanın hastaların hayati belirtileri, elektrolit dengeleri, konfor düzeyi, işlem süresi ve ihtiyaç duyulan analjezik miktarı üzerine etkileri incelenmiştirÇalışmaya iki grupta toplam 99 hasta alınarak randomizasyon şeması Easy Sample random sayılar programı kullanılarak hazırlanmıştır. Hastalara temizlik sırasında ağızdan alabilecekleri sıvı gıdalar ve ajanların kullanımına ait bilgiler yazılı olarak verilmiş , labarotuvar tetkiki olarak temizlik öncesi ve sonrası iki kez olmak üzere kan glukoz, Na, K, Fosfor, BUN, Kreatinin, Cl ve Ca değerlerine bakılmıştır. Temizlik ve kolonoskopi sırasındaki toleransı belirlemek için ilacın tadı, temizlik sırasında bulantı, kusma, baş ağrısı gibi semptomlar sorgulanmıştır. İşlem başlangıcında her hastaya sedasyon için rutin kgx0.05 mg midozolam verilmiş ve işlem sırasında gerekli oldukça meperidine 10mg lık dozlarla arttırılarak intravenöz enjeksiyon yapılmıştır. İşlem sırasında ki minumum ve maximum nabız sayısı/dakika ve başlangıç ve bitiş TA değerleri kaydedilmiştirÇalışmamız bulguları değerlendirildiğinde her iki etken madde ile yeterli kolontemizliği sağlandığı ancak sigmoid ve inen kolonda sena sorbitolun anlamlı derecede daha etkin bir temizlik düzeyine eriştiği görüldü . Senna sorbitol ün tadının hastalar tarafından daha iyi bulunduğu ve bu ilacı kullanan gurupta bulantının daha az olduğu da görüldü . Diğer parametreler incelendiği zaman sodyum fosfat soda kullanan hastalarda değerler normal sınırlarda olmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek bir nabız sayısı, daha düşük Ca değerleri ve daha yüksek P değerleri saptandı . Ağrı kesici ihtiyaçları açısından iki grup arasında belirgin fark tespit edilmezken, kolon temizliğinin yeterli olduğunun bir parametresi olarak değerlendirmeye alınan çekuma ulaşma zamanları arasında da fark bulunmadıSonuç olarak her iki etken madde ile yapılan kolon temizliğinin de yeterli olduğu ve hastalarda yaşamsal parametrelerde veya kan değerlerinde patolojik değişikliğe yol açmadığı ancak senna sorbitolün özellikle sol kolonda daha iyi bir kolon temizliği sağladığı ve elektrolit değerlerinde ki değişikliklerinin daha az olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the bowel cleaning effect of two different agents and to see their effects on vital signs,electrolyte balance,the duration of colonoscopic procedure and the analgesic dosage neededNinetynine patients were randomised into two groups by Easy Sample Random Number program.