Obez çocuklarda kardiyak yapı ve fonksiyonların serum adiponektin, c-reaktif protein ve interlökin düzeyleri ile ilişkisi
Association of cardiac structures and functions with serum adiponectin, c-reactive protein and interleukin 6 levels in obese children
  1. Tez No: 236267
  2. Yazar: NURAN AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Obezite prevalansı çocukluk yaş grubunda gittikçe artmaktadır. Çocukluk çağı obezitesi, ileri yaşlardaki kardiyovasküler hastalıklara bağlı olarak artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Obez çocuklarda sol ventrikül hipertrofisi ve kardiyak disfonksiyona yatkınlık gözlenir. Ayrıca obez hastaların serumlarında karakteristik olarak artmış interlökin 6 (IL-6) ve C-reaktif protein (CRP) gibi enflamatuvar belirteçler bulunmuştur. Tam tersi olarak adiponektin düzeyi obezite ile negatif ilişkilidir.Bu çalışma, çocuklarda obezitenin kardiyak yapı ve fonksiyonlar üzerine etkisinin belirlenmesi ve aynı zamanda serum adiponektin, IL-6 ve CRP düzeylerinin kardiyak yapı ve fonksiyonlar ile ilişkisinin araştırılması amacıyla yürütüldü. Çalışmaya 6-16 yaş arasında 40 obez çocuk ve yaş-cinsiyet olarak benzer obez olmayan sağlıklı 30 çocuk alındı. Bütün çocukların muayeneleri yapılarak antropometrik ölçümleri kaydedildi. CRP, IL-6, adiponektin, lipit profili, açlık kan şekeri ve insülin düzeylerine bakıldı. Homeostaz modeli değerlendirme insülin direnç indeksi (HOMA-IR) hesaplandı. Kardiyak yapı ve fonksiyonları konvansiyonel transtorasik ve doku Doppler ekokardiyografi ile incelendi. Kan basıncı ölçümleri ve kalp hızı değerleri kaydedildi.Obez grupta CRP, IL-6, insülin ve HOMA-IR yüksek, adiponektin düzeyleri anlamlı düşük bulundu. Yine obez grupta kontrol grubuna göre sol ventrikül duvar kalınlıkları ve çapları ile sol atriyum çapında artış saptandı. Obez çocuklarda sistolik fonksiyonlar korunurken, sol ventrikülün global (sistolik ve diyastolik) olarak performansını gösteren miyokart performans indeksi (MPI) daha yüksek ölçüldü (p=0, 001). Kardiyak yapılara ait değişikliklerin vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, insülin ve HOMA-IR ile pozitif; adiponektin ile negatif korelasyonu bulundu. Kardiyak fonksiyonlara ait değişikliklerin ise VKİ, bel çevresi, insülin ve HOMA-IR ile pozitif yönlü ilişkisi vardı. CRP ve IL-6'ın hem kardiyak yapılar hem de fonksiyonlar ile arasında korelasyon saptanmadı.Sonuç olarak obezite, artmış kan basıncı, dislipidemi, insülin direnci gibi mekanizmalarla kardiyovasküler sistemi negatif etkilemektedir. Sağlıklı obez çocuklarda kardiyak yapı ve fonksiyonlardaki bu değişiklikler, yetişkin dönemdeki kardiyovasküler hastalıkların habercisi niteliğinde olup Doppler ekokardiyografi ile belirlenebilmektedir. Buna ilaveten vücut kitle indeksi, bel çevresi ölçümü, insülin ve HOMA-IR hem kardiyak yapılar hem de kardiyak fonksiyonlar için ışık tutucu parametrelerdir. Adiponektin ise kardiyak yapı hakkında yeni bir parametre olarak göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The prevalance of obesity is increasing among children. Obesity in childhood is associated with an increased morbidity and mortality due to cardiovascular diseases in adulthood. Obese children are predisposed to left ventricular hypertrophy and cardiac dysfunction. Furthermore, it has been noted that elevated inflammatory markers such as interleukin 6 (IL-6) and C-reactive protein (CRP) are characteristically found in obese patients. In contrast, adiponectin level is negatively correlated with obesity.This study was conducted to determine the effects of obesity on cardiac structure and functions as well as association of cardiac structure and function with serum adiponectin, CRP and IL-6. Fourty obese children, aged 6-16 year, and 30 healthy non-obese children, comparable for age and sex, were included. The subjects?s health status was determined by physical examination. All children?s anthropometric profiles were recorded. Serum CRP, IL-6, adiponectin, lipid profile, fasting glucose and insulin levels were measured. Homeostasis model of assessment of insulin resistance (HOMA-IR) was calculated. Cardiac structure and function of all children were assessed by conventional transthoracic echocardiography and tissue Doppler imaging. The subjects?s blood pressure and heart rate were recorded.Serum CRP, IL-6, insulin and HOMA-IR were higher, and adiponectin levels were lower in obese subjects. Left ventricular wall thickness and dimensions, and left atrial diameter were greater in obese group. No difference was found in systolic function among the groups. But myocardial performance index (MPI) that reflects both left ventricular systolic and diastolic function was found to be higher (p=0.001). These alterations of cardiac structure positively correlated with body mass index (BMI), waist circumference, insulin and HOMA-IR, and inversely correlated with adiponectin. On the other hand, the changes in cardiac functions positively related with BMI, waist circumference, insulin and HOMA-IR. No correlation was determined between CRP, IL-6 and both cardiac structure and functions.Findings of this study leads to the conclusion that obesity affects cardiovascular system through its influence on known risk factors such as elevated blood pressure, dyslipidemia, insulin resistance. These alterations in cardiac structure and functions in healty obese children indicate cardiovascular diseases in adulthood, and could be measured by Doppler echocardiograph. In addition, BMI, waist circumference, insulin and HOMA-IR are useful parameters for both cardiac structure and systolic and diastolic functions. As for adiponectin, it should be considered as a new parameter about cardiac structure.