Yüz olguda endoskopik nasobiliyer drenajın etkinliğinin irdelenmesi
Efficacy of endoscopic nasobiliary drainage in consecutive 100 patients
  1. Tez No: 236308
  2. Yazar: FATİH TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZÜTEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanemizde Mart 2006-Ocak 2008 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle nasobiliyer drenaj uygulanmış olguların retrospektif olarak irdelenmesidir. Hastalar ve Yöntem: Mart 2006-Ocak 2008 tarihleri arasında hastanemizde nasobiliyer drenaj uygulanan toplam 100 hasta irdelendi. Bulgular: Hastaların 53'ü kadın 47'si erkek olup yaş ortalaması 46 (17-84) idi. Nasobiliyer drenaj 30 olguya safra kaçağı, 67 olguya kolanjit ve 3 olguya da ERCP işlemi sırasında oluşan iyatrojenik perforasyon nedeniyle uygulandı. Safra kaçağının en sık iki nedeninin laparoskopik kolesistektomi (n = 19) ve karaciğer nakil ameliyatı (n = 8) olduğu saptandı. En sık safra kaçağı lokalizasyonlarının laparoskopik kolesistektomi sonrasında sistik güdük (15/19, %79) ve karaciğer nakil ameliyatı sonrasında ise biliyer anastomoz hattı (6/8, %75) olduğu görüldü. Safra kaçağı olan hastaların tamamına (n = 30) nasobiliyer drenaja ek olarak endoskopik sfinkterotomi uygulandı. Hastaların tamamında safra kaçağı kayboldu. Kolanjitli hastaların tamamında ERCP işlemi sırasında papilladan enfekte safra geldiği görüldü. Kolanjitin en sık nedenleri sırasıyla malign biliyer darlık (n = 21), benign biliyer darlık (n = 18) ve koledok taşı (n = 14) idi. Kolanjitli 67 hastanın tamamına nasobiliyer drenaj, 64 (%95.5)'üne nasobiliyer drenaja ek olarak endoskopik sfinkterotomi uygulandı. Kolanjitli hastaların (n = 67) tamamı klinik olarak düzeldi ve tamamına ikinci ERCP seansı veya cerrahi tedavi uygulanabildi. Sonuç: Endoskopik nasobiliyer drenaj+endoskopik sfinkterotomi hem safra kaçaklarının tedavisinde hem de ilk ERCP seansında tam tedavisi yapılamayan kolanjitli hastalarda oldukça etkili bir endoskopik tedavi metodudur. Kolanjitli olgularda hayat kurtarıcı olabilir ve ikinci ERCP seansı veya cerrahi tedavi uygulanabilmesine olanak verir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study was to assess the efficacy of endoscopic nasobiliary drainage (ENBD) at a tertiary referral center. Methods: Patients who had been performed ENBD between March 2006 and January 2008 were included in the study. Results: ENBD was performed in 100 patients (53 female, median age: 46 (17-84)) with biliary leak (n = 30), cholangitis (n = 67), and iatrogenic duodenal perforation (n = 3). The most common etiologies for biliary leak were laparoscopic cholecystectomy (LC) (n = 19) and orthotopic liver transplantation (OLT) (n = 8) . The most common site of biliary leak was found to be cystic duct stump (15/19, 79%) in LC patients, and biliary anastomosis in OLT patients (6/8, 75%). All of the patients with biliary leak (n = 30) underwent to endoscopic sphincterotomy (EST). Healing of biliary leak was observed in all patients. Viscous pus in the bile was observed during ERCP procedure in all patients with cholangitis. The most common etiologies for cholangitis were malignant biliary obstruction (n = 21), benign biliary stricture (n = 18), and bile duct stone (n = 14). Of the 67 patients with cholangitis, EST was performed in 64 (95.5%) patients. Recovery was achieved, and second ERCP session or surgical treatment was applicable in all 67 patients with cholangitis. Conclusions: ENBD plus EST is efficient and safe to treat both the postoperative biliary leaks and the life-threating cholangitis, and gives chance to perform subsequent definite treatments in patients with cholangitis.