Serebral palsili hastalarda kalça cerrahisi ve kaba motor fonksiyon sınıflandırma sistemi üzerine etkisi
The hip surgery in the patient with cerebral palsy and the effect on the gross motor function classification system
- Tez No: 236310
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÇULLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, serebral palsiye bağlı kalça subluksasyonu veya çıkığı meydana gelen hastaların cerrahi sonuçlarını ve bu cerrahilerin hastaların kaba motor fonksiyon seviyelerine etkisinin olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışma Mart 2003-Şubat 2008 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, serebral palsiye bağlı kalça subluksasyonu veya çıkığı tanısı almış, 5-17 yaş arası 26 çocuk hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların hastaneye başvuru yakınmalarını yürüme güçlüğü, oturma güçlüğü, perine bakım zorluğu ve ağrı oluşturmaktaydı. Ortalama yaş 8.69±3 (5-17)'tü ve ortalama takip süresi 30±14 (12-57) aydı. Cerrahi, 26 hastanın 39 kalçasına uygulandı. Kalçaların yedisinde çıkık ve 32'sinde subluksasyon mevcuttu. Sublukse kalçalar, migrasyon indekslerine göre hafif (%21-25), orta (%26-50) ve ileri (%51-99) şiddette olmak üzere üç grupta değerlendirildi. Çıkık kalça, femur başı ile asetabulum ilişkisinin olmaması veya migrasyon indeksinin %100 ve üzeri olması şeklinde tanımlandı. Fizik muayenede kalça eklem hareket açıklıkları, fleksiyon ve adduksiyon kontraktürü; radyolojik incelemede ise migasyon indeksi ve merkez kenar açısı, asetabuler indeks açısı ve asetabuler açı, femoral ve asetabuler anteversiyon değerlendirildi. Cerrahi işlem kalça patolojisinin şiddetine göre femoral varizasyon-derotasyon osteotomisini veya pelvik osteotomi ile birlikte femoral varizasyon-derotasyon ve kısaltma ostoeotomisini içermekteydi. Hastaların cerrahi girişimden sağladıkları fonksiyonel kazanımlarının değerlendirilmesi için ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası takipte kaba motor fonksiyon seviyeleri belirlendi. Cerrahi sonrasında hastaların yakınmalarında %81 oranda iyileşme elde edildi. Radyolojik değerlerde istatistiksel olarak anlamlı düzelme sağlandı. Kaba motor fonksiyon seviyelerindeki iyileşmenin serebral palsi şiddeti ile orantılı olduğu görüldü. Kaba motor fonksiyon seviyeleri %62 oranında değişmedi, %31 oranında arttı ve %7 oranında azaldı. Sonuç olarak, kaba motor fonksiyon sınıflama sisteminin hastaların yakınma durumunu göstermediğini, yakınmalarındaki iyileşmelerin kaba motor fonksiyon seviyeleriyle ilişkili olmadığını ancak serebral palsi tipi ile ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine results of the surgery for the hip subluxation or dislocation in the patient with cerebral palsy and whether the surgical procedure effects on the Gross Motor Function Classification System. This study was performed at Adnan Menderes University Medical Faculty Application and Research Hospital Orthopaedy and Traumatology Department between March 2003 and February 2008. It included 26 patients with cerebral palsy who had hip subluxation and dislocation The patients were between the age groups of 5-17 years. Gait imbalance, sitting imbalance, perinal care difficulty and pain were the major symptoms of the patients. The mean age at the time of surgery was 8.69±3 (5-17) and the mean follow-up time was 30±14 (12-57) months. Thirty-nine hips were operated. Seven hips were dislocated and thirty-two hips were subluxated. Subluxated hips were divided into three groups as mild (%21-25), moderate (%26-50), and severe (%51-99) according to migration index. Dislocation was defined as impairment of the relation between femoral head and asetabulum or %100 < migration index. We evaluated range of motion, flexion and adduction contracture of the hips in the physical examinaton and migration index, acetabular angle, acetabular index angle, center-edge angle, femoral and acetabular anteversion in the radiological assesment. According to hip pathology, we performed hip surgery as femoral varisation-derotation or femoral varisation-derotation shortening osteotomy with pelvic ostetomy. The gross motor function classification system was compared preoperatively and postoperatively to evaluate functional gain. After the surgery, radiological success was statistically significant. As a result of surgery we obtained improvement for the symptoms about %81 and the improvement of the gross motor function classification system was correlated with cerebral palsy type. Gross motor function classification system increased as %31, decreased as %7 and was the same with preoperative level of %62. We concluded that gross motor function classification system couldn?t show the symptoms of patients and improvement of the symptoms was not correlated with the alteration of the gross motor function classification system. The improvement of the symptoms may be correlated with cerebral palsy type.