Elektif perkutan girişimin kalp hızı değişkenliğine etkisi ve bunun kardiyak belirteç (Troponin I) ile ilişkisi
The relation between heart rate variability and cardiac Troponin I in patiens with elective percutanous coronary intervation
- Tez No: 236320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAVLAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: PKG sonrası işlem başarısı, hastane kalış süresini belirlemede ve tartışmalıda olsa uzun dönem klinik son noktaları öngörmede muhtelif kardiyak markırlar kullanılmaktadır. PKG sonrası takipte kulanılan CK, CK-MB, troponin I ve troponin T arasında minör miyokard hasarını belirlemede troponinlerin üstünlüğü ispatlanmıştır. Troponinler arasında ise kronik böbrek yetersizliğinde yükselmemesi ve çapraz reaksiyon vermesine yol açan fetal antijenleri ortaya çıkmayan troponin I' nın miyokard için daha spesifik olduğu kabul edilmektedir. KHD kalbin sempatik parasempatik dengesi hakkında bilği veren, kalp atımları arasındaki ilişkiyi zaman ve frekans bağımlı yöntemlerle inceleyen bir ölçümdür. KHD uzun yıllardır diyabetik kardiyak otonom nöropati tespitinde ve MI sonrası sagkalımı öngörmekte kullanılmaktadır.Amaç: PKG' in KHD' e etkisi ve PKG sonrası ilk değerlendirmede üstün bir biyokimyasal belirteç olan Troponin I düzeylerinin KHD ile ilişkisini incelemektir.Gereç ve yöntem: Elektif şartlarda PKG planlanan 13'ü kadın (%40), 20'i erkek (%60), ortalama yaş 65,6 ± 9 yıl olan 33 hasta çalışmaya alındı. PKG öncesi hastaların klinik ve anjiyografik özellikleri kaydedildi. İşlem öncesi ve sonrası, kalp ritminin takibi ile zaman alanlı KHD analizi için 24 saat holter monitorizasyonu ve frekans alanlı KHD analizi için 5 dk'lık spektral kayıtları alındı. Yine işlem öncesi ve sonrası kardiyak markırlar ölçüldü.Bulgular: PKG sonrası troponin I arttı(p=
Özet (Çeviri)
summary:Introduction: Cardiac markers have been used to evaluate the success of PCI and it might predict of long-term clinical endpoints or hospitalization time. It is well known that cardiac troponins are superior among this markers. Especially, troponin I is a sensitive marker of myocardial necrosis and studies have confirmed the superiority of this marker over traditional cardiac enzymes. Heart rate variability (HRV) is a measure of the beat-to-beat variations in heart rate. It is well recognised that, there is relation with HRV and alterations in autonomic balance. Heart rate variability have been used to determine the cardiac autonomic neuropathy in diabetes mellitus and predict survival after acute myocardial infarction.Aim: We aimed to evaluate the relation between plasma troponin I levels and HRV in patients arter successful PCI.Material and methods: 33 (13 female, 20 male) patients have enrolled in this study before elective PCI. Mean age was 65,6±9 years. Clinical and angiographic parameters were recorded. 24 hour holter monitorisation was planned before precedure.Results: Plasma troponin I levels increased after PCI (p=