Dil kanserlerinde VEGF-C ve VEGF-D(Vascular Endothelıal Growth Factor) faktörlerinin histopatolojik parametreler, lenf nodu metastazı ve sağkalım süreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Expression of vascular endothelial growth factor, VEGF-C and VEGF-D in squamous cell carcinoma of the tongue: correlation with pathological parameters, lymph node metastasis and survival.
  1. Tez No: 236387
  2. Yazar: MUSTAFA KONAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dil kanserli hastalarda prognozu etkileyen birçok klinik ve patolojik parametreler bilinmektedir. Son zamanlarda bu parametrelere ek olarak, gelişen immünohistokimyasal yöntemler ışığında, prognoz üzerine etkileri gösterilmiş çeşitli faktörler gündeme gelmiştir. Bu çalışmada da daha önceden birçok kanser türünde prognoz üzerine etkileri olduğu gösterilmiş VEGF-C ve VEGF-D (Vascular endothelial growth factor) faktörlerinin histopatolojik parametreler, lenf nodu metastazı ve sağkalım süreleri ile ilişkileri araştırıldı. Dil kanseri nedeni ile ameliyat olmuş 50 hastanın patoloji preparatları incelendi. İmmünohistokimyasal incelemeler sonucunda 50 hastanın 10 tanesi (%20)' sinde VEGF-C faktörü pozitif tespit edildi. 6 (%12) tanesinde de VEGF-C ile birlikte VEGF-D faktörünün de pozitif olduğu görüldü. Bu faktör faktörlerin pozitif olduğu vakalarda lenfovasküler invazyonun, lenf nodu tutulumunun, lenf nodu tutulumu derecesinin anlamlı şekilde fazla olduğu bulundu. Sağkalım analizlerinde, faktör pozitifliği olan hastaların sağkalım sürelerinin faktörlerin negatif olduğu hastalara oranla anlamlı şekilde az olduğu tespit edildi. Lenf nodu metastazının sağkalım süresini azalttığı gösterildi. Ayrıca lenf nodu metastazına bu faktörlerin pozitifliği eklendiğinde sağkalım sürelerinin anlamalı şekilde daha fazla azaldığı tespit edildi. VEGF-C ve VEGF-D faktör pozitifliklerinin lenf nodu metastazını anlamlı şekilde arttırdığı gösterildi. Böylelikle ameliyat öncesi alınan biyopsi spesmenlerinde bu faktörler araştırılıp sonuçlarına göre boyun tedavisinin planlanabileceği şeklinde bir sonuç elde etmemize rağmen bu konuda daha geniş çalışmalar yapılmasına gerek vardır. Prognozu kötü yönde etkilediği tespit edilen bu faktörlerin etkilerini engelleyebilecek ajanlar üzerinde yapılacak yeni çalışmalarla prognozun daha iyiye gidebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Different prognostic factors have been investigated for tongue cancer. In recent years novel immunohistochemical factors, which affect the prognosis, had been investigated. Objective of this study, is to determine the relationship between VEGF-C and VEGF-D (Vascular endothelial growth factor) factor expressions with histopathological parameters, lymph node metastais and survival. Pathological specimens of 50 cases, operated for tongue cancer, were analysed for VEGF-C and VEGF-D expressions. Ten (%20) of the 50 patients were VEGF-C positive, six (%12) of the 50 patients were also VEGF-D positive. Lymphovascular invasion and lymph node metastasis were significantly higher in factor positive cases. Survival was significantly lower in VEGF-C cases. We found that lymph node metastasis significantly decreases the survival. Additionally, survival was much worse together with VEGF positivity and lymph node metastasis. Lymph node metastasis was significantly higher when factor expressions were positive. In this regard, management of the neck can be done by determening VEGF expressions at the initial biopsy. However more studies are needed for further conclusion. We suggest that, to provide better prognosis, various investigations must be done for the antidotes of these factors.