Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi erişkin hastanesinde pnömoni tanısı alan hastalarda pnömoni enfeksiyonlarının tanımlanması ve maliyetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of pneumonia infections costs and description of pneumonia infections among the patients diagnosied pneumonia at Hacettepe University Adult Hospital
  1. Tez No: 236386
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesine başvuran hastalarda pnömoninin tanımlayıcı epidemiyolojik özelliklerinin ve hastalık maliyetlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini Mart 2007-Nisan 2007 ve Kasım 2007-Mart 2008 tarihleri arasında pnömoni nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi büyük acil polikliniğine başvuran, göğüs hastalıkları bölümü tarafından konsülte edilen yatan hastalar ve enfeksiyon hastalıkları servislerinde yatan hastalar ile Mart 2007 ve Aralık 2007 tarihlerinde göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar oluşturmaktadır. Araştırmaya 18 yaş ve üzerindeki kişiler dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak anket formu, laboratuar analizleri sonuçları ve maliyet analizleri için döner sermaye saymanlığından alınan hasta harcama bilgileri kullanılmıştır. Vaxenior pneumo programı ile Monte Carlo simülasyon analizi kullanılarak maliyet etkililik analizi yapılmıştır. Hastaların %52,3'ü erkek ve %47,7'si kadındır. Ortalama yaşları 65,33±1,19 olan hastaların %73,0'ü 60 yaşın üzerindedir. Hastaların %2,3'ü pnömokok aşısı ve %19,2'si son bir yıl içinde grip aşısı olduğunu ifade etmiştir. Araştırmaya katılan 130 hastanın %85,4'ü hastaneye yatarken %14,6'sı sadece polikliniğe başvurmuştur. Hastaneye yatanların ortalama yatış süresi 10,14±12,82 gündür. Hastaneye yatanların %28,8'i yoğun bakım ünitesine yatmıştır. Yoğun bakım ünitesine yatanların ortalama yatış süresi 10,00±14,32 gündür. Hastaneye yatan hastaların %7,2'si ölmüştür. Araştırmaya katılan 130 hastanın 77'sinden izolasyon amacıyla numune alınmıştır. İki hastada streptococcus pneumoniae izole edilmiş, altı hastada ise candida albicans ve beş hastada tiplendirilemeyen haemophilus influenzae üremiştir. Poliklinik başvurusu olan hastaların poliklinik başvurusu sırasındaki toplam harcamalarının ortalaması 275,87±194,81 YTL, hastaneye yatan vakaların hastanede yatış sırasındaki toplam harcamalarının ortalaması 4488,25±10990,00 YTL ve ölenler dışında hastaneden taburcu olan hastaların taburculuk sonrası toplam harcamalarının ortalaması 177,20±228,01 YTL olarak tespit edilmiştir. Kronik hastalığı bulunma, yoğun bakımda yatma ve serviste yatış süreci ölümle sonuçlanma harcamaları arttıran faktörlerdir. Ayrıca hastaların yatışı sırasında yapılan toplam harcamaların poliklinik harcamalarına göre 16,3 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Maliyet etkililik analizi sonucunda hem 18-60 yaş grubunda hem de 60 yaş üzeri grupta aşılama ile pnömoni nedenli harcamalardaki azalmanın aşının getireceği maliyetten daha fazla olduğu ve kazanılan yaşam yıllarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine the descriptive epidemiologic characteristic of the pneumonia and the cost of the disesase among the patients attended to the Hacettepe University Adult Hospital. The universe of the study is composed of the patients attented to the Hacettepe University Medical Faculty Adult Hospital adult emergency outpatient, consulted inpatients in the chest disease department and infection disease clinic inpatients between March 2007-April 2007 and November 2007-March 2008, and the patients attented to chest disease outpatient in March 2007 and December 2007, due to pneumonia, during the study. The study is composed of the people aged 18 and over 18. The data collection tools are questionnaire forms, patients expenditure informations collected from circulating capital accountancy for cost analysis and laboratory analysis results. Cost effectiveness analizes have been done with the assistance of Vaxenior pneumo programme and Monte Carlo simulation analysis. The 52,3% of the patients are male and 47,7% are female. The average age is 65,33±1,19 and the 73% of the patients are over 60 years of age. 2,3% of the patients denoted to be vaccinated for pneumococcal and 19,2% of them denoted to have been vaccinated for influenzae during the previous one year. 85,4% of the 130 patients joining to the study became to inpatients, 14,6% of them only attented to the outpatient clinics. The average length of stay of the inpatients is 10,14±12,82 days. 28,8% of the inpatients are hospitalizated to intensive care units. The average length of stay of intensive care units inpatients is 10,00±14,32 days. 7,2% of that inpatients were dead. 77 of these 130 patients were sampled for isolation. It is determined that streptococcus pneumoniae were isolated in two patients, in 6 patiens candida albicans and in 5 patients non typable haemophilus influenzae were reproduced. It is determineted that the average total cost of the patients attented to the outpatient is 275,87±194,81 NTL during the outpatient, it is 4488,25±10990,00 NTL for the inpatients during the hospitalization and 177,20±228,01 NTL for the discharged patients except the dead ones after the discharging from the hospital. Having chronic diseases, being an intensive care patients and resulting in death of inpatient duration are the factors increasing the costs. The total cost of the patients during the inpatient is more 16,3 times than outpatient costs. It is determineted with the cost effectiveness analyse that reducing the pneumonia costs by vaccinating both 18-60 aged people group and over 60 aged people group is beneficial compared with the vaccination costs and acquired live years are significant statiscally.