Sinoviyal dokunun 'İn-Vivo' kıkırdak kültüründeki etkisi -Hayvan deneyi-
The effect of the synovial tissue in the 'In-Vivo' chondrocyte culture -Animal study-
- Tez No: 236398
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM DORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İçinde bulunduğumuz kemik ve eklem onyılında, eklem kıkırdağı patolojilerinin tedavisi için, tıbbi ve endüstriyel çabalar her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız; sinoviyal dokunun ?in-vivo? kültür ortamı olarak kıkırdak proliferasyonu üzerine etkilerini belirlemek ve yeni, biyolojik ve ucuz bir tedavi yöntemini öngörmek olmuştur. Çalışmamızda, 12 Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır ve her iki dizinden standart boyutlarda kıkırdak örnekleri alınmıştır. İki grup oluşturulmuştur: Kıkırdak örnekleri, grup I'de suprakondiler oluktaki sinoviyal dokunun içine, grup II'de patellar tendonun arkasına yerleştirilmiştir. Dört aylık izlem sonucunda, örneklerdeki büyüme makroskopik olarak ölçülmüş ve örnekler, kondrosit sayılarının ölçümü için, ?camera lucida? yöntemi kullanılarak histolojik olarak incelenmiştir (Mann-Whitney U-Testi ve regresyon analizi).
Özet (Çeviri)
In the current bone and joint decade, medical and industrial attempts for the treatment of articular cartilage pathologies have been increasing. Our aims in this study was to determine the effects of synovium on cartilage proliferation as ?in-vivo? culture medium and to anticipate a new, biological and cheap treatment method for the articular cartilage pathologies. In this study, 12 New Zealand rabbits were used and standardized cartilage samples were taken from both knees. Two groups were formed: In group I (synovium group), the cartilage samples were placed into the synovial tissue on the supracondylar groove, and in group II (intraarticular group), behind the patellar tendon. After 4 months, we sized and analyzed samples histologically with the camera lucida method to count the chondrocyte numbers (Mann-Whitney U-Test and regression analysis).