Akromegali hastalarında işitmenin fonksiyonel ve yapısal olarak değerlendirilmesi
Functional and structural evaluation of hearing in acromegalic patients
  1. Tez No: 236401
  2. Yazar: KADRİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Genel olarak akromegalik hastalarda işitmenin fonksiyonel ve yapısal özellikleri ayrıntılı bir şekilde araştırılmamıştır. Bu konuda yapılan çalışmaların bir kısmında akromegalik hastalarda iletim tipi işitme kaybı ve orta kulak havalanma sorunları bildirilmiş, diğerlerinde ise akromegali ve işitme sorunları arasında ilişki tespit edilmemiştir. Bu çalışmada akromegalik hastaların işitme semptomları, işitme kaybı ve tiplerininin değerlendirilmesi, işitme bulgularının karşılaştırılması, temporal kemik, kulak yapısı ve koklear sinirin anatomik olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Hacettepe Üniversitesi Endokrinoloji Ünitesi'ne başvuran yeni tanı ve takip altındaki 44 akromegalik hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara saf ses odyometresi, konuşma odyometresi, timpanometre, otoakustik emisyon ölçümü, kontrastsız temporal kemik BT ve kulak MRG yapıldı. Kontrol grubuna aynı yaş ve cinsiyette 36 sağlıklı gönüllü kişi alınarak saf ses odyometresi yapıldı. Akromegalik hastalar, hastalık aktivitesini değerlendiren Cortina kriterlerine göre 3 gruba ayrıldı, kontrol grubu ve gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Ondokuz hastada (%43) işitme azlığı, 15 hastada (%34) kulakta dolgunluk hissi, 13 hastada (%30) kulakta çınlama belirlendi. Odyometre ile 21 hastada (%48) en az bir kulakta işitme kaybı tespit edildi, kontrol grubunda ise işitme kaybı tespit edilmedi. Dört hastada (%9) en az bir kulakta iletim tipi, 13 hastada (%30) sensörinöral, 8 hastada (%18) mikst tipte işitme kaybı saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, akromegaliklerde düşük frekanslarda (125 ve 250 Hz) işitme eşiği daha yüksek bulundu. Hastaların 11'inde (%25) tip C timpanogram elde edildi. Kulak görüntülemesinde 9 hastada (%20) mastoid skleroz tespit edildi. Akromegaliklerdeki işitme kaybının, orta kulak basınç sorununa veya GH'un su ve tuz tutucu etkisiyle artmış perilenf miktarına bağlı olabileceği, mastoid sklerozun da hastalık sürecinin sonucu gelişmiş olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Hearing functions and structure of acromegalic patients have not been investigated in detail. In the few studies concerning hearing of acromegalics, conductive hearing loss and middle ear ventilation problems were demonstrated, but in some no association between acromegaly and hearing was reported The aims of the present study were to define audiologic symptoms of acromegalics, to evaluate the degree and type of the existing hearing loss, to compare the audiologic findings, to assess the hearing apparatus. Forty four newly diagnosed or already followed-up patients admitted to Hacettepe University Endocrinology Department were included to the study. Pure tone audiometry, speech audiometry, tympanometry, autoacoustic emissions, temporal bone CT without contrast injection and ear MRI were performed in all patients. Age and sex matched 36 healthy volunteers were also included and pure tone audiometry was performed. Acromegalics were categorized into three groups according to disease activity defined by Cortina criteria and the result were compared among the acromegalic groups and control group. Nineteen patients (%43) complained hearing loss, 15 patients (%34) complained fullness of ears, 13 patients (%30) complained tinnitus in at least one ear. Adiometric tests showed various degrees of hearing loss in at least one ear of 21 patients (%48) and volunteers were detected not to have hearing loss. Conductive, sensorineural, mix type of hearing loss in at least one ear were found out in 4 (%9), 13 (%30), 8 (%18) patients, respectively. Average hearing thresholds at 125 and 250 Hz were higher in all acromegalics when compared to control group. Tympanometry showed type C tympanogram in 11 patients (%25). Imaging of hearing demonstrated mastoid sclerosis in 9 patients (%20). It was concluded that hearing problems of acromegalics might indicate middle ear pressure problems, increased perilymph due to GH related volume overload and mastoid sclerosis was a consequence of disease process.