Akromegali hastalarında; apelin, prokalsitonin ve fetuin-a düzeyi ile karotis intima media kalınlığı ilişkisi
Interaction apelin, procalcitonin and fetuin-a levels with thicness of carotis intima media in acromegalic patients
  1. Tez No: 316964
  2. Yazar: ŞENAY TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akromegali, kardiyovasküler mortalitenin arttığı bir hastalık olup, artmış metabolik bozukluklar erken kardiyovasküler komplikasyonlara sebep olmaktadır. Araştırmalar aterosklerozun erken tespiti ve bu konuda kullanılacak yeni yöntemler üzerinde yoğunlaşmaktadır.Apelin, adipoz dokudan derive bir peptiddir. Plazma düzeylerinin, obezitede hiperinsülinemi ile birlikte arttığı rapor edilmiştir. Fetuin-a, hepatositler tarafından üretilen bir plazma glikoproteini olup, en önemli sistemik kalsifikasyon inhibitörüdür. Yapılan çalışmalarda, koroner kalsifikasyonun patogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Aterosklerozun patogenezinde inflamasyonun önemi bilinmektedir. İnflamasyonda rol oynayan prokalsitonin (PKT) gibi sistemik belirteçlerin aterosklerozda yükseldiği ve hastalık aktivitesini gösterdiği saptanmıştır.Karotis intima media kalınlık ölçümü (KİMK), hem endotel disfonksiyonunu, hem de erken dönem yaygın aterosklerozu gösteren bir tekniktir.Bu çalışmanın amacı; akromegali hastalarında apelin, PKT ve fetuin-a düzeylerinin ateroskleroza etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 37 hasta ve 30 kontrol alındı. Grupların boy-kilo ölçümleri, beden kitle indeksleri, tansiyonları kaydedildi. AKŞ, lipit profili, GH, IGF-1, IGFBP3, TSH, insülin değerleri ölçüldü. Her iki gruba KİMK ölçümü yapıldı. Elisa yöntemiyle apelin, PKT ve fetuin-a çalışılması için kan alındı. Akromegali hastalarında apelin, PKT ve fetuin-a düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptadık. Bizim çalışmamız akromegalide fetuin-a'yı inceleyen ilk çalışmaydı ve hastalarda çok yüksek saptandı. Hasta ve kontrollerin KİMK ölçümleri arasında fark saptanmadı. Korelasyon analizinde KİMK ölçümleri ile apelin, fetuin-a ve PKT düzeyleri arasında bağlantı gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Acromegaly is associated with increased risk of cardiovascular mortality. Numerous studies have been focused on new methods that can detect aterosclerosis at early stages.Apelin is a peptide that is derived from adipose tissue. Reports are available about higher plasma levels in obesity with hyperinsulinemia. Fetuin-a is a plasma glycoprotein that is produced by hepatocytes and it is the most important systemic calcification inhibitor. Studies showed that it plays a role in the pathogenesis of coronary calcification. The importance of inflammation is known in the pathogenesis of atherosclerosis. Systemic markers of inflammation like procalcitonin (PCT) increases in atherosclerosis and correlates with disease activity. Measurement of carotis intima media thickness (CIMT) is a technique that shows both endothelial dysfunction and early changes of extensive atherosclerosis.The aim of this study was to investigate the effect of apelin, PCT and fetuin-a levels on atherosclerotic process in acromegalic patients. In this study 37 acromegalic patients and 30 controls were included to the study. Height, weight, body mass index and blood pressure of the groups were noted. Fasting blood glucose, lipid profile, GH, IGF-1, IGFBP3, TSH, insulin levels were measured. CIMT was measured in both groups. Apelin, PCT and fetuin-a levels were measured by Elisa method. We observed significantly higher apelin, PCT and fetuin-a levels in acromegalic patients. Our study was the first study that evaluates fetuin-a levels in acromegalic patients and we found high levels of fetuin-a in acromegalic patients. CIMT of patients and controls were similar. There was no correlation between CIMT and apelin, fetuin-a and PCT levels.