Parsiyel turbinektomi ve alt konkaya radyofrekansla doku ablasyonu işlemleri sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of the outcomes of partial turbinectomy and rediofrquency tissue ablation of inferior turbinates
  1. Tez No: 236404
  2. Yazar: SEYMUR YUSUBOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Konka hipertrofisine bağlı, kronik burun tıkanıklığı olan 12 hastaya (24 konka) alt konkaya radyofrekansla doku ablasyonu (RFDA), 11 hastaya (22 konka) ise parsiyel turbinektomi (PT) yapılmıştır. Preoperatif ve postoperatif altıncı haftada akustik rinometri, sakarin testi, vizüel analog skala (VAS) ile burun tıkanıklığının değerlendirilmesi yapılmıştır. Postoperatif altı hafta boyunca, hastalar haftalık endoskopik muayene ve VAS skoru ile takip edilmişler. Postoperatif akustik rinometri değerleri her iki grupta da preoperatif değerlerden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır (P0.05). Preoperatif ve postoperatif sakarin testleri değerleri arasında, her iki grupta da anlamlı fark bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Faculty of Medicine; Thesis in Otorhinolaryngology. Ankara 2009. 12 of the patients (24 turbinates) with chronic nasal obstruction due to turbinate hypertrophy were treated by radiofrequency tissue ablation (RFTA), another 11 patients (22 turbinates) were treated by partial turbinectomy (PT). Preoperatively and at the postoperative 6th week acoustic rhinometry, saccharin test, and evaluation of the nasal obstruction complaint by visual analogue scale (VAS) were done. The patients were followed by weekly nasal endoscopy and VAS scores during postoperative 6 weeks. In both groups postoperative acoustic rhinomety results were significantly higher than preoperative ones (P0.05). There wasn?t a significant difference between preoperative and postoperative saccharin test results in both groups (P>0.05).