Nervus cutaneus femorıs lateralıs'in uyluk bölgesi anatomisi
The thigh course anatomy of the lateral femoral cutaneous nerve
  1. Tez No: 236409
  2. Yazar: SERVET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÖVSA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Nervus cutaneus femoris lateralis'in (NCFL) detaylı anatomisi uylukta 19 kadavrada bilateral incelendi. Sinirin terminal dallanma noktası olguların %60.52'sinde m. sartorius'un üzerinde uylukta ve spina iliaca anterior superior'dan (SIAS) 3.77 ± 2.46 cm mesafededir. Olguların %18.42'inde terminal dallanma noktası uylukta m. sartorius'un lateral kenarının dış yan tarafındadır ve SIAS'dan 7.26 ± 4.01 cm mesafededir. Terminal dallanma noktası olguların %82.86'sında SIAS patella üst dış köşesi arası hattın (SIAS-PL çizgisi) 1cm lateralinde veya medialinde bulunur.Sinirin dört tipi belirlendi. Tip 1 (%44.47) bifurkasyon şeklinde dallanır ve r. anterior ile r. posterior dallarını verir. R. anterior uylukta distale doğru seyrinde r. medialis ve r. lateralis dallarını verir. Tip 2 (%21.05) tip 1 gibi terminal dallanır fakat r. lateralis r. posterior'dan çıkar. Tip 3 (%15.79) sinir ana kökü r. medialis ve r. lateralis dallarına ayrılır. Bu tiplerde r. posterior bulunmaz. Tip 4 NCFL (%18.42) trifurkasyon şeklinde dallanır ve r. medialis, r. lateralis ile r. posterior dallarını verir.Tüm olgularda NCFL ve terminal dalları m. sartorius'un lateral kenarını SIAS'tan 0.8-23.5 cm mesafede laterale doğru keser. Sinirlerin %26.31'i m. sartorius'u saran fascia lata kılıfının altından geçer. SIAS-PL çizgisinin ortalama uzunluğu 42.5 ± 2.69 cm'dir. Olguların %94.74 NCFL'in ana kökü veya terminal dallarından biri (r. anterior, r. posterior veya r. lateralis) SIAS-PL çizgisini laterale doğru SIAS'tan 0.5-10 cm mesafede geçer. Tüm olgularda sinir m. sartorius lateral kenarı ile m. tensor fasciae late'nın ön kenarı arsındaki fascia lata kılıfının altından geçer. Bu anatomi bilgileri sinirin regio subinguinalis'te cerrahi operasyonlarda bulunup korunmasında yararlıdır.
Özet (Çeviri)
A detailed anatomical study of the lateral femoral cutaneous nerve (LFCN) was carried out on 19 cadaver bilaterally (a total of 38 thighs). Termination of the nerve was on the sartorius muscle in 60.52% of cases and mean distance of this point to anterior superior iliac spine (ASIS) was 3.77 ± 2.46 cm. In 18.42% of cases termination was on the lateral side of lateral border of the sartorius muscle and distance of this point to ASIS was 7.26 ± 4.01 cm. The termination point of this nerve on 82.86% cases was placed 1 cm medially or laterally to the line between ASIS and lateral upper point of patella (ASIS-PL line).Four types of termination were determined. Type 1 nerve (44.74%) terminated as bifurcation which gives anterior and posterior branches. The anterior branch of type 1 nerve gives medial and lateral branches on the thigh. Type 2 nerve (21.05%) terminated same as type 1 but the lateral branch at distally course on the thigh comes out of the posterior branch. Type 3 nerve (15.79%) looks like a continuation of the main nerve as the anterior branch on the thigh. The posterior branch was absent. Type 4 LFCN (18.42%) was terminated as trifurcation which gives medial, lateral and posterior branches.In all cases, nerve and its terminal branches crossed the lateral border of sartorius muscle at 0.8-23.5 cm distances to ASIS. 26.31% of nerves crossed under the sheath of sartorius muscle. The mean length of the ASIS-PL line was 42.5 ± 2.69 cm. In 94.74% of cases main trunk of LFCN or any terminal branch (anterior branch, posterior branch and lateral branch) intersected with the ASIS-PL line at 0.5-10 cm distances to ASIS.The LFCN sheeted by lamina of fascia lata between sartorius and tensor fasciae latae muscles.This detailed anatomic konwledge of LFCN is important for saving nerve in subinguinal surgical applications.