İnönü Üniversitesi yenidoğan işitme taraması modeli geliştirilmesi
Improvement the model of İnonu University neonatal hearing screening program
- Tez No: 236410
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YEZDAN FIRAT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: İnönü Üniversitesi Yenidoğan İşitme Taraması modeli geliştirilmesi, uygulanan programın sonuçlarının değerlendirilmesi, saptanan işitme kaybı tanılarının belirlenmesi ve kullanılan tarama protokolunun etkinliğinin değerlendirilmesi.Metod: Ocak 2007- Ocak 2008 tarihleri arasında, yenidoğan ve yoğun bakım ünitelerinde yatan 1453 bebeğe geçici uyarılmış otoakustik emisyon ölçümü (transiet evoked otoacoustic emissions,TEOAE) ile protokolün ilk basamağını oluşturacak şekilde işitme taraması yapıldı. Refere edilen bebekler 18 aylık sürede takip edildi. Yenidoğan bebekler ilk 2-48 saat içinde test edildi. Her iki kulakta TEOAE testine yanıt alınması ?geçti? olarak değerlendirildi. İkinci basamaktaki TEOAE testi ile ?refere et? yanıtı alınan bebeklere 30 gün içinde, ABR testini de içeren tam odyolojik değerlendirme uygulandı.Bulgular: Tarama programına dahil edilen 1453 bebeğin 1395 (% 96,10)' inde ilk basamakta ?geçti? sonucu alındı. 45 bebeğin ailesi ikinci kontrole gelmedi. 604 bebekte (% 41,60) ikinci basamak tarama testinde ?refere et? sonucu alındı. Onüç bebekte (% 0,89) üçüncü basamakta ?refere et? sonucu elde edildi ve 10 bebek (% 0.69) işitme yetersizliği tanısı aldı. Üç bebekte bilateral ileri düzeyde işitme kaybı, 7 bebekte hafif ve orta düzeyde işitme kaybı saptandı. Takip sırasında ve tedavi sonrasında 3 bebek normal işitme sınırları içinde tespit edildi. Beş bebekte işitme cihazı ile amplifikasyon yapıldı. İki bebekte koklear implantasyon ameliyatı planlandı, bir bebeğe implantasyon gerçekleştirildi.Sonuç: Taranan populasyonda prematüritenin bir risk faktörü olmadığı gözlendi. Bu çalışma, her canlı yenidoğanda ve yoğun bakım ünitesinde yatan tüm bebeklerde işitmenin değerlendirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Yenidoğan işitme tarama programı ile işitme kaybının erken tanısı ve 6 aydan önce tedavisi planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: To assess the outcomes of Neonatal Hearing Screening Program in Inonu University with regard to the detected final diagnosis and investigate the efficiency of screening protocol.Method: From January 2007 to January 2008,1453 neonates from neonatal unit and intensive care unit were evaluated with transiet evoked otoacoustic emissions (TEOAE) as a first level of screening program. Referred children were followed during 18 months period. Three-phase screening protocol was used . Newborns were tested 2-48 h after birth. An acceptable OAE response in both ear was necessary for ?pass?. If the second phase OAE response resulted as a ?refer?, than a complete audiological evaluation with a clinical ABR was scheduled with in 30 days.Results: 1395 (96.1 %) of 1453 examined children passed first and second step of screening protocol, 45 neonates did not attend the follow-up. 604 cases (41.6 %) failed the second stage TEOAE test and were assesed in the third phase. Thirteen (0.89 %) of them resulted as ?refer? at the third phase and 10 (0.69 %) were identified with a hearing impairement. Three neonates presented bilateral profoud hearing loss and 7 neonates had bilateral mild to moderate hearing loss. Three of them identified as normal hearing after their treatment at follow-up period. Five neonates were amplified with hearing device and hearing education was scheduled. Two infants were scheduled for cochlear iplantation an done of them was implanted.Conclusion: Prematurity was not a risk factor in our screening population. This study indicates that all newborn and the intensive care unit babies should be assessed for estimates of hearing status. Newborn hearing screening program permit early diagnosis and intervention in neonates and infant before 6th month of age.