Fetal timüs boyutlarının preterm eylem ve erken membran ruptürü olgularında koryoamniyonit ve erken neonatal komplikasyonları öngörmesindeki yeri
The role of fetal thymus dimentions in the prediction of chorioamnionitis and early neonatal complications in cases with preterm labor and premature rupture of membranes
- Tez No: 236408
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ S. ÖNDEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Preterm eylem ve preterm prematür membran ruptürü (PPROM) gelişen vakaların önemli bir kısmında etiolojide intrauterin enfeksiyonların rol alabileceği düşünülmektedir. Çalışmalar fetal timüsün intrauterin enfeksiyonda klinik ve labaratuar parametrelerinden çok daha önce involüsyona uğrayabildiğini göstermiştir. Bu prospektif çalışmada 40 kontrol, 12 preterm eylem ve 18 PPROM vakasından oluşan toplam 70 hastada başvurdukları haftada fetal timüs ölçümleri yapılmış ve timik involüsyon tespit edilmesinin takipte koryoamniyonit (KA) ve erken neonatal komplikasyonların (ENK'ın) gelişimini öngörüp öngöremeyeceği değerlendirilmiştir. Ayrıca literatürde ilk olarak timüs alan ölçümleri yapılmış ve gebelik haftasıyla ilişkisi değerlendirilmiştir. Preterm eylem grubunda hiçbir hastada KA görülmezken, 1 hastada (%8.3) ENK gözlenmiştir. Timüs transvers çapı bu gruptaki tüm hastalarda normal bulunmuş, timüs çevre ölçümü 4 hastada (%33.3) 5 persentilin altında olarak bulunmuştur. ENK'u olan ve olmayan hastaların timüs çevre ölçümleri arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0.667). PPROM grubunda 6 hastada (%33.3) KA, 5 hastada (%27.8) ENK görülmüş; KA ve/veya ENK görülen ve görülmeyen hastaların timüs transvers çap ölçümleri arasında ve çevre ölçümleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Timüs transvers çap ölçümünün 5 persentilin altında olmasının PPROM'lu hastalarda ENK'ı öngörmekte özgüllüğü %76.9, negatif belirleyicilik oranı (NBO'ı) %66.7; KA'i öngörmekte özgüllüğü %91.7, pozitif belirleyicilik oranı (PBO'ı) %66.7, NBO'ı %73.3, doğruluk oranı %72.2 olarak tespit edilmiştir. Timüs çevre ölçümünün 5 persentilin altında olmasının PPROM'lu hastalarda KA'i öngörmekte duyarlılığı %66.7 ve NBO'ı %66.7 olarak tespit edilmiştir. Timüs ön-arka çap ölçümünün ve timüs alan ölçümünün gebelik haftası ile pozitif korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, timüs çevre ölçümünün küçük bulunması PPROM'lu hastalarda KA'in erken tanısına yardımcı olabilir, normal bulunması ise KA geliştirmeyecek hastaların belirlenmesinde yardımcı olabilir. Timüs transvers çap ölçümleri de PPROM'lu hastalarda KA geliştirecek hastaları belirlemeye çevre ölçümü ile aynı kuvvette yardımcı olabilir. Fakat transvers çap ölçümü KA geliştirmeyecek hastaların belirlenmesinde daha değerlidir. Timüs ölçümlerinin bu klinik durumları öngörmekte performansının daha geniş çaplı çalışmalarda değerlendirilmesine gerek vardır. Fetal timüs boyutlarının değerlendirilmesinde timüs alan ölçümleri kullanılabilecek yeni bir ölçüm çeşididir. Timüs alan ölçümü ve timüs ön-arka çapı gebelik haftası arttıkça artar. Daha önce tanımlanan timüs ölçümlerinden transverse çap ölçümünün çevre ölçümüne göre yapılmasının daha kolay ve daha yüksek doğrulukla yapılabildiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is believed that in a significant proportion of patients who develop preterm labor and preterm premature rupture of membranes (PPROM), there are intrauterine infections in the etiology. Research shows that fetal thymic involution can occur much earlier than the clinical and labaratory findings of intrauterine infections. In this prospective study, fetal thymus measurements are performed in a total of 70 patients that includes 40 control subjects, 12 preterm labor subjects and 18 PPROM subjects and whether thymic involution can predict the development of chorioamnionitis (CA) and early neonatal complications (ENC) during follow up was evaluated. In addition, thymus area measurements are performed for the first time in the literature and its relationship with the gestational week is evaluated. In the preterm labor group, no CA case was observed while ENC was observed in 1 (%8.3) patient. Tymus transverse diameter was normal in all of the patients in this group and thymus perimeter was below 5th percentile in 4 (%33.3) patients. Thymus perimeter measurements of the patients with and without ENC?s did not show any statistically significant difference. Thymus transverse diameter below the 5th percentile in patients with PPROM could predict ENC?s with a specificity of 76.9%, negative predictive value (NPV) of 66.7%; it could predict CA with a specificity of 91.7%, positive predictive value (PPV) of 66.7%, NPV of 73.3% and an accuracy ratio of 72.2%. Thymus perimeter below the 5th percentile in patients with PPROM could predict CA with a sensitivity of 66.7% and a NPV of 66.7%. Thymus anteroposterior diameter and thymus area measurements showed a positive correlation with the gestational weeks. In conclusion, a small thymus perimeter can help the early diagnosis of CA in patients with PPROM, and if it is normal it can help to determine patients that will not develop CA. Thymus transverse diameter can help to detect patients that will develop CA among patients with PPROM with a similar power with the perimeter measurements. But transverse diameter is more valuable in the detection of patients that will not develop CA. The performance of thymus measurements in the prediction of these clinical situations needs to be evaluated in larger studies. Thymus area measurement is a new type of measurement that can be used to evaluate the fetal thymus size. Thymus area and tha anteroposterior diameter increases with the gestational week. Among the previously defined thymus measurements, we believe that thymus transverse diameter can be measured more easily and accurately than the thymus perimeter.