Spinal vertebra cerrahisi sonrasında hasta kontrollü analjezi yöntemi ile tramadol ve düşük doz tramadol-parasetamol kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of the tramadole and combination of low dose tramadole-paracetamol with the patient-controlled analgesia subsequent to the spinal vertebra surgery
  1. Tez No: 236420
  2. Yazar: ESAD EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMAY SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, postoperatif dönemde orta ve şiddetli düzeyde ağrısı olacağı tahmin edilen elektif spinal vertebra cerrahisi yapılacak hastalarda, postoperatif ağrı tedavisi için, intravenöz HKA yöntemi ile verilen tramadol ve düşük doz tramadol-parasetemol kombinasyonunun analjezik etkinlikleri ve yan etkileri karşılaştırıldı.Çalışmaya 60 hasta rasgele iki gruba ayrılarak alındı. Cerrahi kesi kapanmaya başladığında Grup t: 1.5 mg/kg dozda tramadol Grup t-p: 0.75 mg.kg -1 tramadol ve 1g parasetamol 15 dakikada intravenöz yoldan gidecek şekilde verildi. Hastalar derlenme ünitesine alınıp HKA cihazı takıldı. Grup t'ye tramadol dozu 10 mg.ml-1 şeklinde hazırlandı ve 0.5 ml.sa-1 hızında sürekli infüzyon uygulanıp, bolus dozu 1 ml, kilit süresi 10 dakika olmak üzere bolus ve infüzyon programına ayarlandı. Grup t-p'de ise tramadol dozu 5 mg.ml-1 şeklinde hazırlanıp 0.5 ml.sa-1 hızında sürekli infüzyon uygulandı. Bolus dozu 1 ml, kilit süresi 10 dakika olmak üzere bolus ve infüzyon programına ayarlandı. Ek olarak her 6 saatte bir 1 g parasetamol 15 dakikada i.v olarak verildi. Hastalar derlenme ünitesine alındıktan sonra 0., 15., 30., 60. dakikalarda ve 2., 4., 6., 12., 18., 24. saatlerde hastalara ait bulantı için 4 noktalı bulantı kusma skalası, ağrıyı değerlendirmek için görsel ağrı skalası (VAS), sedasyon derecesi için Ramsey sedasyon skalası, Aldrete derlenme skorunun 9 olma zamanı ile kan basıncı, kalp hızı, solunum sayısı, SpO2 değerleri ve yan etkiler kaydedildi.Gruplar arasında VAS skorları açısından 0, 15 dakikalarda anlamlı olarak grup t-p'de düşüktü. Grup t-p'de bulantı, kusma daha az olmakla beraber ek analjezik ihtiyacı ve toplam tüketilen tramadol miktarı daha azdı.Sonuç olarak spinal vertebra cerrahisi sonrasında hasta kontrollü analjezi yöntemi ile uygulanan düşük doz tramadol-parasetamol kombinasyonunun, daha yüksek doz tramadole benzer analjezi sağladığı, daha az yan etki ve ek analjezik gereksinimi ile güvenle uygulanabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
In this study, for the patients who will undergo an elective spinal vertebra surgery and are estimated to suffer a middle and high scale pain during the post-operative period, for the post-operative pain treatment, analgesic effects and side-effects of the tramadole and combination of low dose tramadole-paracetamol which are injected by intravenous HKA method were compared.Sixty patients were divided into two groups randomly for the study. When the surgical incision started to close, Group t was injected 1.5 mg/kg dose tramadole and Group t-p 0.75 mg.kg -1 tramadole and 1g paracetamol for 15 minutes by intravenous injection. The patients were taken into the recovery unit and they were installed a HKA device. Tramadole dose was prepared for the Group t as 10 mg.ml-1 and continuous infusion was applied at the speed of 0.5 ml.sa-1, bolus and infusion program was adjusted as 1 ml for the bolus dose and the lock time as 10 minutes. Tramadole dose was prepared for the Group t-p as 10 mg.ml-1 and continuous infusion was applied at the speed of 0.5 ml.sa-1, bolus and infusion program was adjusted as 1 ml for the bolus dose and the lock time as 10 minutes. In addition for each 6 hours, 1 g paracetamol was injected intravenously for 15 minutes. After the patients were taken to the recovery unit, 4-point nausea scale for nausea belonging to the patients at 0th, 15th, 30th, 60th minutes and 2nd, 4th, 6th, 12th, 18th, 24th hours, visual pain scale to evaluate pain (VAS), Ramsey sedation scale for the sedation degree, blood pressure, heart rate, respiration number, SpO2 values and side effects were recorded with the Aldrete recovery score being 9.Group VAS score was significantly lower with the t-p de as 0,15 minute. There are fewer side effects in Grup t-p. Nausea and vomiting and also supplementary analgesic requirement and applied total tramadol amount was less in groupt-p.We reached to the conclusion that low dose tramadole-paracetamol combination which is applied with patient-controlled analgesia method subsequent to the spinal vertebra surgery ensured equivalent analgesia compared to the higher dose tramadole and could be applied safely with much less side effects and supplementary analgesic requirement.