Deneysel kornea neovaskülarizasyonunda bevacuzimab ve deksametazonun etkinliği
Effectiveness of bevacizumab and dexamethasone on experimental corneal neovascularization
- Tez No: 236421
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Korneal neovaskülarizasyon, herhangi bir nedenle korneada yeni damarların oluşmasıdır. Enflamasyon, enfeksiyon, dejeneratif hastalık, travma ve hipoksi gibi nedenler, şeffaf ve damarsız korneada neovaskülarizasyona neden olabilir. Tedavide başlıca kortikosteroidler, nonsteroid antienflamatuarlar ve VEGF inhibitörleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan tavşan kornea neovaskülarizasyonunda topikal deksametazon, subkonjonktival bevasizumab ve topikal bevasizumabın etkilerini araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmada toplan 24 tane Yeni Zelanda cinsi erişkin erkek tavşan kullanıldı. Kontrol (Grup 1), topikal deksametazon (Grup 2), subkonjonktival bevasizumab (Grup3) ve topikal bevasizumab (Grup 4) grupları olmak üzere toplam dört grup oluşturulup, bütün deneklerin sol göz kornealarında gümüş nitrat-potasyum nitrat ile kimyasal yanık oluşturulduktan sonra, on gün boyunca her gruba ilgili ilaç uygulandı. Onuncu günde denekler sakrifiye edilip, hematoksilen eozin, Masson Trikrom ve immunohistokimyasal boyamalar yapıldıktan sonra, histopatolojik olarak korneal neovaskülarizasyon ve apoptozis değerlendirildi ve gruplar karşılaştırıldı.Subkonjonktival ve topikal bevasizumab gruplarında korneal neovaskülarizasyonda belirgin azalma olduğu, topikal deksametazon grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az neovaskülarizasyon olmakla birlikte (p=0.01), deksametazon grubunda korneal neovaskülarizasyondaki gerilemenin bevasizumab gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az olduğu saptandı (Sırasıyla; p=0.004, p=0.004). TUNEL metodu ile yapılan apoptozis değerlendirilmesinde ise bevasizumab gruplarındaki apoptotik hücre sayısının, kontrol ve topikal deksametazon gruplarındaki apoptotik hücre sayısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az olduğu saptandı (Sırasıyla; p=0.004, p=0.004, p=0.004, p=0.004). Apoptotik hücre sayısı bakımından, kontrol ve topikal deksametazon grupları arasında istatistiki bir fark tespit edilmedi (p=0.065).Sonuç olarak, topikal deksametazon, topikal bevasizumab ve subkonjonktival bevasizumabın, deneysel tavşan kornea neovaskülarizasyonunun kontrolünde etkili yöntemler olduğunu, topikal ve subkonjonktival bevasizumabın, topikal deksametazondan daha etkili olduğunu gözledik.
Özet (Çeviri)
Corneal neovascularization is defined as formation of new vascular structures on cornea for any reason. Inflammation, infection, degenerative diseases, trauma, and hypoxia can cause formation of new vascular structures on transparent and avascular cornea. Mainly, corticosteroids, nonsteroid antiinflammatory drugs, and VEGF inhibitors are being used for treatment. In this study, our goal is to evaluate and compare the effects of topical dexamethasone, subconjunctival bevacizumab, and topical bevacizumab in experimentally created corneal neovascularization in rabbits.Twenty four male New Zealand rabbits were used in our study. Four groups were designed as control (group 1), topical dexamethasone (group 2), subconjunctival bevacizumab (group 3), and topical bevacizumab (group 4) groups. Chemical burn was created with silver nitrate ? potassium nitrate on the left eye of each subject and related drugs were used for the following ten days for each group. On the tenth day, subjects were sacrificed and corneal neovascularization and apoptosis were evaluated and the groups were compared histopathologically, after hematoxilen eosin, Masson Trichrome, and immunohistochemical staining.Statistically significant decrease was observed in corneal neovascularization in subconjunctival and topical bevacizumab groups. In the dexamethasone group, statistically significant decrease was observed with regard to the control group (p=0,01), but in this group decrease in corneal neovascularization was statistically less significant than bevacizumab groups (p=0,004, p=0,004, respectively). For apoptosis evaluation with TUNEL method, the number of apoptotic cells in bevacizumab groups was significantly less than that in the control and dexamethasone groups (p=0,004, p=0,004, p=0,004, respectively).. There was no statistically significant difference between dexamethasone and control groups for the number of apoptotic cells (p=0,065).As a result, we observed that topical dexamethasone, topical bevacizumab and subconjunctival bevacizumab are effective methods in controlling experimental corneal neovascularization in rabbits, and topical and subconjunctival bevacizumab are more efficient than topical dexamethasone.