Primer açık açılı glokom olgularında sabit kombinasyon Latanoprost-Timolol Maleat ile Monoterapi-Latanoprost-tedavi etkinliklerinin araştırılması
Evaluating the efficacy of fix combination of Latanoprost-Timolol Maleate With Latanoprost Monotherapy in primary open angle glaucoma cases
  1. Tez No: 236419
  2. Yazar: ESRA (YERDELEN) AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ağustos 2008-Ocak 2009 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran, primer açık açılı glokom tanısı almış 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Otuz hastaya latanoprost %0.005-timolol maleat %0.5 sabit kombinasyonu (birinci grup), 30'una latanoprost %0.005 monoterapisi (ikinci grup) başlandı. Hastaların tedavi öncesinde görme keskinliği, Goldmann üç aynalı lensi ile açı muayenesi, Goldmann applanasyon tonometresi ile göz içi basıncı ölçümü, ultrasonik pakimetri ile korneal kalınlık ölçümü, Octopus 900 otomatik perimetrisi ile görme alanı ölçümü yapıldı. Hastalar 10. gün, 1. ay, 3. ay ve 4. ay olmak üzere dört kere kontrole çağrıldı. Her kontrollerinde görme muayenesi, göz içi basıncı ölçümü tekrarlandı. İzlem süresi sonunda korneal kalınlık ve görme alanı muayenesi tekrarlandı. Latanorost%0.005-timolol maleat %0.5 sabit kombinasyonu (LTSK) alan hastalarda, latanoprost %0.005 monoterapisi alan hastalara göre istatistiki olarak anlamlı fark bulunmasa da, klinik gözlemlerimiz LTSK kullanan hastaların göz içi basınçlarının daha düşük olduğunu gösteriyordu. Göz içi basıncındaki günlük dalgalanmayı değerlendirmek için, 3.ayda sabah 08:00 akşam 18:00 arasında beş ölçüm yaptık. Birinci grupta diurnal ritm istatistiki olarak anlamlıydı.Her iki grupta da başlangıç ve tedavi sonrası görme alanı ölçümleri değerlendirildi. Birinci grupta başlangıçta MD 2.40 ± 1.93 dB, dördüncü ayın sonunda 1.27±1.04 dB olarak bulundu. Sonuç istatistiki olarak anlamlıydı. İkinci grupta ise başlangıçta MD 3.50 ± 2.01dB 4. ayın sonunda 3.05 ± 2.45dB olarak bulundu. Bu fark istatistiki olarak anlamlı değildi. Her iki grupta da en sık yanma, batma, kızarıklık gibi yan etkiler görüldü. Görme bulanıklığı veya herhangi bir sistemik yan etki görülmedi. Her iki grupta 4. ayın sonunda korneal kalınlıkta bir miktar azalma tespit edildi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.Latanoprost %0.005-timolol maleat %0.5 sabit kombinasyonu, göz içi basıncını daha etkin bir şekilde düşürmesi, görme alanı üzerine olumlu etkileri, gün içi dalgalanmanın çok az olması, hastaların tedaviye uyumunun iyi olması, yan etkilerinin az olması sebebiyle, primer açık açılı glokom hastalarında tercih edilebilir bir ilaçtır.
Özet (Çeviri)
Sixty primary open angle glaucoma (POAG) patients who have admitted to department of ophthalmology, medical faculty, Gaziantep University through the period between August 2008-January2009 has been included the study. 30 patients have been applied latanoprost 0.005%-timolol maleate 0.5% fix combination( the first group) and 30 of them have been applied latanoprost 0.005% monotherapy (the second group). Before the treatment, visual acuity examination, gonioscopic examination with Goldmann three mirror lens, intraocular pressure examination with Goldmann applanation tonometer, corneal thickness exam with ultrasonic pachimetry, visual field exam with Octopus-900 perimeter have done. The patients have been called for four times; on the tenth day, first month, third month and forth month. In every visit, visual examination and intraocular pressure measurement have repeated. The end of the observation time corneal thickness measurement and visual field exam have repeated. Although any statistically significant difference hasn?t be found between two groups, our clinical observations showed that the patients who was applied latanoprost 0.005%-timolol maleate 0.5% fix combination (LTFC) had lower intraocular pressure (IOP).To evaluate the diurnal rhythm, we have done five IOP measurement between 08:00 a.m and 18:00 p.m on the third month. The diurnal rhythm was statistically significant for the first group.For both of the groups the visual field examination has done before and after the treatment. For the first group the MD was 2.40 ± 1.93 dB on the begining and 1.27 ±1.04 dB at the end of the forth month. This result was statistically significant. For the second group the begining value was 3.50 ± 2.01dB and at the end of the tretment process it was found as 3.05 ± 2.45 dB. This result was not statistically significant.The most frequent adverse effects were burning, irritation, hyperemia for both of the groups. Visual blurring and any systemic adverse effect have not be seen.At the end of the forth month the central corneal thickness was decreased a little for both of the groups. But the difference was not statistically significant.The latanoprost 0.005%-timolol maleate 0.5% fix combination is a preferable antiglaucomatous agent for the primary open angle glaucoma for its IOP control, positive effects on visuel field, minimum daily fluctutation, the patients? conformity and little adverse effects.