Epifizyodez tekniklerinin tavşan modelinde incelenmesi
Evaluation of different techniques of epiphysiodesis in rabbit model
  1. Tez No: 236422
  2. Yazar: BARAN H. KÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. SİNAN KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: İskelet gelişimini henüz tamamlamamış hastalarda uygulanan epifizyodez operasyonu iyi tanımlanmış bir tekniktir. Büyüme plağının inhibisyonu amacıyla en sık kullanılan iki teknik; Phemister tarafından tanımlanan klasik(kalıcı) epifizyodez ve staplerla uygulanan geçici epifizyodezdir.Materyal ? Metod: Bu çalışma için 24 adet Yeni Zelanda tavşanı, her grupta sekiz adet tavşan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı ve 6 hafta boyunca izlendi. Her grupta cerrahi bölge sol proksimal tibia büyüme plağı olarak seçildi. 1. grup klasik epifizyodez grubu, 2. grup staplerla epifizyodez uygulanan grup, 3. Grup ise staplerları 3. haftada çekilen geçici epifizyodez grubu olarak tanımlandı. Tüm hayvanlara 3. ve 6. haftada radyolojik ve sintigrafi uygulandı, 6. haftanın sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek histopatolojik değerlendirmeye alındı. 3. ve 6. haftalarda tüm hayvanların bacak uzunluğu radyolojik ölçümler kullanılarak ölçüldü, büyüme plağı aktivitesi de bu haftalarda sintigrafik ROI tutulumuna bakılarak kaydedildi.Bulgular: 1. gruptaki büyüme plağı inhibisyonu 2. gruptan daha etkili bulundu. Staplerları çekilen 3. grupta sintigrafik, radyolojik ve histopatolojik bulgular büyüme plağının aktivitesini tekrar kazandığını gösterdi.Sonuç: Literatürde epifizyodez operasyonlarının sintigrafi ile takip edilebileceği konusunda herhangi bir çalışma yoktur. Preoperatif ve postoperatif sintigrafik bulgular radyolojik değerlendirme ile birlikte yapıldığında büyüme plağının geriş dönüş aktivitesi veya yapılan operasyonun ne kadar etkili olduğu konusunda bir fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
: İskelet gelişimini henüz tamamlamamış hastalarda alt ekstremite uzunluk farkını düzeltmek amaçlı epifizyodez operasyonları uygulanır. Büyüme plağının inhibisyonunu sağlamak amacıyla en sık kullanılan teknikler Phemister tekniği(klasik-geri dönüşümsüz) ve staplerla geçici epifizyodezdir.Materyal-Metod: In the present study, 24 New Zealand rabbits seperated into three groups with equal numbers of eight in each group and observed for 6 weeks. For each group, surgical area determined as left proximal tibial growth plate. Group 1 defined as classic epiphysiodesis group, group 2 defined as epiphysiodesis with staplers group, group 3 defined as temporary stapling group, which applied staplers removed in third week. Radiological, scintigraphical datas recorded in the third and the sixth week, then all the animals sacrified for histopathological evaluation. All of the animals limb length calculated from radiological assessment and their growth plate activation recorded from scintigraphic ROI assessment in third and sixth week. For each animal, histopathological findings of growth plate measured by using qualitative and quantitative methods. All datas compared by nonoperated right side proximal tibial growth plate.Results: Group 1 found to be effective than group 2. In group 3, it is shown that when the staples removed, scintigraphic, radiologic and histopathological findings indicate that growth plate activation achieved again.Conclusion: There is no study about the evaluation of the epiphysiodesis methods by using scintigraphic evaluation within our knowledge. Preoperative and postoperative scintigraphic datas can give an idea for the reversibility of the growth plate activation or effectivity of the operation when combined with radiological assessment.