Pubertal jinekomasti vakalarında plazma fitalat düzeyleri
Plasma Phthalate Levels in Pubertal Gynecomastia.
- Tez No: 236433
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF N. ÖZMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özellikle plastik maddelerin, kozmetik ürünlerin yapısındakullanılan fitalatların günümüzde insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceğibelirtilmektedir. Bu grup içinde en fazla kullanılan di-(2-etilhekzil) fitalatın (DEHP)antiandrojenik ve/veya östrojenik etkisi olduğu bilinmektedir. Mono-(2-etilhekzil)fitalat (MEHP) ise DEHP'ın ana metabolitidir. Bu çalısmada, pubertal jinekomastivakalarında, plazma DEHP ve MEHP düzeyinin incelenmesi ve hayatlarının farklızamanlarında DEHP içeren maddeler ile etkilenimlerini arastırmak planlanmıstır.Çalısmaya Hacettepe Üniversitesi ?hsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'ne Ekim-Aralık2007 tarihleri arasında basvuran ve yeni tanı alan 39 pubertal jinekomasti vakası ilealtta yatan önemli bir hastalığı olmayan benzer yaslarda 20 kontrol vakası alınmıstır.Tüm vakalara DEHP ile etkilenimlerini arastırmak amacı ile 25 soruluk anketçalısması yapılmıstır. Her iki grubun plazma DEHP ve MEHP düzeyleri yüksekbasınçlı sıvı kromotografisi ile incelenmistir. Bazı hastalardan jinekomastietiyolojisine yönelik hormon tetkikleri istenmistir. Bu hormonların sonuçları daçalısmaya dahil edilmistir.
Özet (Çeviri)
Today several untoward health effects of plastic materials andphthalates, that are used in cosmetics, have been defined. Among those, the mostcommonly used di-(2-ethylhexyl)-phthalate (DEHP) is known to haveantiandrogenik and/or estrogenic effects. Mono-(2- ethylhexyl)-phthalate (MEHP) isthe main metabolite of DEHP. In this study it is aimed to determine the plasmaDEHP and MEHP levels in pubertal gynecomastia cases and investigate theirexposure to DEHP during different stages of growth. Thirty-nine newly diagnosedpubertal gynecomastia cases who have admitted to Hacettepe University ?hsanDoğramacı Children?s Hospital between October-December 2007 constituted thestudy group. Twenty children at the same age without any underlying diseaseconstituted the control group. All cases filled out a 25 item questionnare toinvestigate DEHP exposure. Plasma DEHP and MEHP levels were measured byusing high performance liquid chromatography in both groups. Serum hormonelevels were determined in some pubertal gunecomastia cases according to thephysician?s evaluation.