Pubertal jinekomasti ve serum çinko düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of interaction between serum zinc levels and pubertal gynecomastia
  1. Tez No: 528504
  2. Yazar: FATMA İSGANDAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, serum çinko düzeyleri ile pubertal jinekomasti arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamız kesitsel ve olgu kontrol çalışması olarak Ocak 2017 ile Ekim 2017 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Ergen Sağlığı Bilim Dalı'nda yürütülmüştür. Pubertal jinekomasti nedeniyle polikliniğimize başvuran ya da fizik muayenesinde pubertal jinekomasti saptanan 10 ile 20 yaşlar arasındaki ergenler çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların serum çinko değerleri karşılaştırılmıştır. Pubertal ve patolojik jinekomastinin ayrımı açısından, tüm olguların böbrek ve karaciğer fonksiyon testlerine, östrojen, total testosteron, DHEAS, β-HCG, FSH, LH, SHBG, prolaktin düzeylerine ve tiroid fonksiyon testlerine bakılmıştır. Serum çinko düzeyleri atomik absorbsiyon spektrofotometri metodu ile ölçülmüştür. Çalışmaya pubertal jinekomastisi olan 54 hasta ve 55 sağlıklı ergen olmak üzere toplam 109 olgu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigation association between serum zinc levels and pubertal gynecomastia. The study was conducted as a cross-sectional and case control study between the January 2017 and October 2017 in the Division of Adolescent Medicine, Department of Pediatrics, Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital. One hundred and nine adolescents between the ages of 10 and 20 years were included. The serum zinc levels of the cases were compared. Estrogen, total testosterone, DHEAS, β-HCG, FSH, LH, SHBG, prolactin levels, renal and liver function tests, and thyroid function tests were measured in all cases to differentiate pubertal gynecomastia from pathological gynecomastia. Serum zinc levels were measured by the atomic absorption spectrophotometry method. A total of 109 patients, comprising 54 patients with pubertal gynecomastia and 55 healthy adolescents, were included in the study.