Regle yüzeylerin asli lif demet yapıları ve konneksiyonları
  1. Tez No: 23644
  2. Yazar: MAZLUM ABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ıv ÖZET Bu çalışmada regle yüzeylerin asli lif demet yapıları verilerek bu yapı üzerindeki koneksiyonlar tanıtılmıştır. Bu koneksiyonların study dönüşümü ile dual temsilleri incelenmiştir. Ayrıca koneksiyon regle yüzeyi tanıtılarak koneksiyon regle yüzeyinin açılım açısı hesaplanmıştır. Son kısım genelleştirilmiş regle yüzeylerin bir incelenmesine ayrılmış ve genelleştirilmiş regle yüzeyler için striksiyon altmanifoldu ve striksiyon koneksiyonu kavramları tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we give a principal fibre bundle structure for ruled surfaces and the constructions on the bundle had been introduced. We have examined dual represantations of those connections via the map of Study. In addition, we defined the notion of connection ruled surface and calculated the angle of pitch of the connection ruled surface. Last part of the thesis devoted to the generilazed ruled surfaces. Finally, Striction submanifold and the striction connection concepts had been in troduced.