Türkiye'de üretilen pamuklu kumaşların teknik özellikleri
- Tez No: 4386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN KIRTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
-116- 6. ÖZET Tekstil Sanayi ekonomimizin lokomatifidir. Türkiyenin hedefi her alanda olduğu gibi en fazla katma değere sahip ürünü ihraç etmektir. Yüksek katma değere sahip olan pamuklu kumaş ihracatı istenilen seviyeye ulaşamamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de üretilen pamuklu kumaşların teknik özelliklerini ortaya koyarken Pamuklu Dokuma sanayimizin aksayan noktalarını tespite çalışılmıştır. Bu araştırmanın materyalini oluşturan pamuklu kumaşlar bu alanda söz sahibi olan; İstanbul; Bozkurt Mensucat, Kartaltepe Mensucat, un Tekstil, Mensucat Santral, Narin Mensucat, Akfil,. İzmir; Taç Sanayi, Adana; Çukurova Sanayi, Güney Sanayi, Berdan ekstil, Özbucak Tekstil, Sümer Tekstil, Mensa, Bossa, Kayseri; Orta Anadolu Mensucat, Birlik Mensucat, Aydın; Aydın Tekstil, Denizli; Organize Olmayan Sanayi, Sümerbank; Antalya Pamuklu Sanayi, Bergama Pamuklu sanayi, Denizli Pamuklu Mensucat, Eskişehir Basma Sanayi, regli Pamuklu Sanayi, Izmir Basma Sanayi, Kayseri Pamuklu mensucat, Kahramanmaraş Pamuklu Sanayi, Malatya Pamuklu Sanayi, Manisa Pamuklu Mensucat ve Nazilli Basma Sanayi fabrikalarınm 1987 üretimlerinden alınmıştır. Numune kumaşlarda iplik numarası, sıklık, büküm ve 2 ağırlığı tespit edilmiş, Ashenhurst'ün 4 ve Von Bergen' in 3, 14, 15, 16,17 numaralı formülleri yardımıyla teorik sık- ıklar, çözgü, atkı ve kumaş yapı faktörleri hesaplanarak kumaşlar karşılaştırılmıştır.-117- Araştırmamız sonucunda Türkiye'de üretilen pamuklu kumaşlarda : Çözgü yapı faktörü (CT) : SÜ.07.8, Atkı yapı faktörü (CF) : $73. 05, Kumaş yapı faktörü (C") : $90.75 arak bulunmuştur. Sonuçları kumaş tiplerine göre inceleyecek olursak, konstrüksiyonların kullanım amacına uygun olarak seçildiği görülmüştür. Araştırma sonucunda Türkiye'de üretilmekte olan pamuk -. kumaşlarda atkı bükümlerinin çözgü bükümlerinden yüksek olgu dikkati çekmektedir. Türkiye'de üretilen pamuklu kumaşların teknik özellikleri standart kumaş tanımları ile karşılaştırıldığında daha kalın numara ipliklerden, daha düşük sıklıklarda yapıldıkları sonucuna varılmıştır. Fabrikalarımızda mekikli tezgah sayısının, mekiksiz tezgahlara göre yüksek oranda olması kumaş kalitesini kötü yönde etkilemektedir. Ayrıca kumaş enlerinin Avrupa standartrına göre dar olması ihraç imkanını kısıtlamaktadır. Bu sonuçların ışığı altında dokuma sektörümüzde yeni yatırımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Uygun teknolojide ve istenen kumaş enini verebilecek tezgahların seçilmesiyle bu sanayi kolumuzun kısa sürede en güçlü sektörümüz olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
-118- SUMMARY Textile Industry is the looomative of our economy. As in other sectors textile sector also tries to export products which has high added value. But up to now the export of cotton fabrics with high added value could not reached the desired levels. In this survey showing the technical properties of different cotton fabrics produced in Turkey, also problems in weaving sector' has been tried to determine. Cotton fabrics used in this study has been obtain from the well-known firms. The list of the firms are shown below: Istanbul; Bozkurt Mensucat, Kartaltepe Mensucat, Akın Tekstil, Mensucat Santral, Narin Mensucat, Akfil, İzmir; Taç Sanayi, Adana; Çukurova Sanayi, Güney Sanayi, Berdan Tekstil, Özbucak Tekstil, Sümer Tekstil, Mensa, Bossa, Kayseri ; Orta Anadolu Mensucat, Birlik Mensucat, Aydın; Aydın Tekstil, Denizli; Non-Organized Sector, Sümerbank; Antalya Pamuklu Sanayi, Bergama Pamuklu Sanayi, Denizli Pamuklu Mensucat, Eskişehir Basma Sanayi, Ereğli Pamuklu Sanayi, İzmir Basma Sanayi, Kayseri Pamuklu Mensucat, Kahramanmaraş Pamuklu Sanayi, Malatya Pamuklu Sanayi, Manisa Pamuklu Mensucat and Nazilli Basma Sanayi On these different fabrics, yarn count, twist of yarn, fabric count(picks. and ends in centimeter), weight per unit area has been determined and these- values are compared with those obtained by using Ashenhurst' s and Von Bergen's formulas.-119- In this study, it has been found that the cotton jrics produced in Turkey has; Warp construction factor (Cw) : 107.8%, Weft construction factor (Cp) : 73.05%, Fabric construction factor (CK): 90.75%. the results are investigated from the fabric types point view, it could be concluded that the constructions are Ltable for the end use of fabrics. In this study, it has seen that in the cotton fabrics 3duced in Turkey, weft yarn twist is much higher than the :p twist. Also when we compare the technical properties of the ;ton fabrics produced in Turkey and used in this study with jse of standart fabrics, we can conclude that usually coarser :ns with less density is used in Turkey. Number of shuttless looms are much less than shuttle 3ms. This effects the fabric quality and also the fabric Iths used being mostly narrower than European standarts nits the export changes. As it is seen from the results of this survey weaving ;tor is in need of new investments. We believe that by josing suitable technology and proper weaving machines Is sector will become the most effective one of our industry.