CNC programlama dilinde siluet programlama yazılımının getirdiği faydaların araştırılması
  1. Tez No: 23643
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
IV ÖZET CIJC balcım tezgahları son yıllarda endüstrinin vazgeçilmez unsurları olmuşlardır. Özellikle imalatta son derece hassas ve kaliteli üretimin gerçekleştirilmesi bilgisayarlı nümerik kontrollü tezgahların önemini artırmakta olup, tezgahlar sürekli yeni teknolojilerle donatılmaktadır. Bu çalışmada amaç, CNC torna tezgahında üretimin kısa sürede gerçekleştirilmesi için uygulanan programlama yöntemlerini denemek, siluet programlama yöntemiyle üretimi yapılacak iş parçalarının boyu, parça sayısı ve malzeme cinsini belirlemektir. Çalışmada, CNC torna tezgahında işlenebilen altı farklı boydaki iş parçasının klasik ve siluet programlama ile programları hazırlanıp tezgahta işlenmiştir. Is parçası malzemesi olarak pirine ve St. 42 kullanılmıştır. Çalışmalarda seri üretime imkan veren parça sayısı tespit edilmiş olup, siluet programlama yazılımının avantajlı olduğu parça sayısı, parça boyu ve malzeme cinsleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY On the recent years, have to give's CMC machine tools set industry. Peculiarity the responsive extremaly shaving manufacturing industry and of quality productive industry. Computer numeric control's machinetools, increasing important the new technological counters equipment. The aim for thesis, to production shortest time CNC machinetools, the programming test methots, to make frontier programming methods production workpiece of the race, piece numbers and material kinds to define. Firstly, to making CNC machinetools production six difference length workpieces classic and frontier programming production counters to work. Brass and steel to made workpiece. Firstly, to make up an account done workpieces numbers possibility series productions frontier programming reading advantage, workpieces numbers, length and kind of material.