Sağlıklı bireylerde el bileği çevre kas kuvvetinin değerlendirmesinde dijital el dinamometresinin etkinlik ve güvenirliğinin araştırılması
To research reliability and validity hand held dynamometer in assesment for wrist muscle strength in healthy young individuals
  1. Tez No: 236475
  2. Yazar: TUBA İNCE PARPUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
El, günlük ve mesleki yaşantımızda en çok kullandığımız organlardan biri olup insanın çevresiyle doğrudan etkileşimini sağlayan vücudun hayati bir parçasıdır.Sağlıklı bireylerde el bileği çevre kas kuvvetinin değerlendirmesinde dijital el dinamometresinin etkinlik ve güvenilirliğinin araştırılması amacıyla çalışmaya öyküsünde her hangi bir kas iskelet sistemi patolojisi bulunmayan 25 erkek, 25 kadın toplam 50 öğrenci alındı. Olguların dominant tarafı `sağ eli'idi ve kas kuvvet ölçüm işlemleri sağ el üzerinden yapıldı. Ölçüm işlemleri 2 farklı fizyoterapist tarafından 2 farklı zamanda yapıldı. Lovett'in Manuel Kas Testi, Lafayette marka dijital el dinamometre ve platforma sabitlenmiş Lafayette marka dijital el dinamometre ölçüm yöntemleri ile el bileği fleksiyonu, ekstansiyonu, radial deviasyon ve ulnar deviasyon kas kuvvetleri değerlendirildi. Olgularda Lovett'in kas ölçüm yöntemine göre kas değerleri 5 (normal) olma şartı arandı. Her kas ölçüm yöntemi için olgularda pozisyonlama Lovett'in tanımladığı ince kas testi yöntemi için gerekli pozisyonlar kullanılarak yapıldıAraştırmacıların Lafayette marka dijital el dinamometre ile yapılan 1. ve 2. ölçümlerinin karşılaştırılmasında 1. araştırmacının ekstansiyon ve radial deviasyon ölçümleri dışında (p0,05). Araştırmacıların ölçümlerinin birbirleri ile karşılaştırılmasında 2.
Özet (Çeviri)
Hand is one of the organs that we use a lot in our daily and occupational life and is a vital part of our body that supplies interaction directly to the human environment.50 students who don?t have pathology belongs to any muscle skelateal system in history were included to research the efficacy and reliability of digital hand dynomometer in the evaluation of the strength of muscle around the wrist in healthy persons. the dominant side of all cases is right hand and the processes of muscle strength measurements are carried out made on right hand. The measurement processes were carried out by two physiotherapist at two different timeTo evaluate the muscle strength four different range of motion included the flexion, extension, radial deviation and ulnar deviation of wrist muscle strength measured with the manual muscle test of Lovett, digital dynomometer marked Lafayette Lafayette digital hand dynomometer mounted on a plathform. Positioning in cases who have normal (5) muscle strength, for all muscle measurement methods, was applied using the positions which defined by Lowet and need for fine muscle testing method.In the comparing of 1st and 2nd measurements made with Lafayette digital hand dynomometer no significant difference was found in all measurements (p>0,05) except extension and radial deviation measurements of the first researcher (p0,05).When the 1st and 2nd measurements made with Lafayette digital hand dynomometer mounted on a plathform are compared significant difference was found in all measurements (p0,05).While the reliability and validity of Lafayette digital hand dynomometer in the evaluation of wrist muscle strength was found higher in the repeated measurements made by the same person, it was found lower when the measurements made by different persons are compared. Moreover,ıt was found significant difference between researcheres? measurements and Lafayette digital hand dynomometer mounted on a plathform.