Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerde tam gömülü alt 20 yaş dişi foliküllerinde Epidermal Büyüme Faktör Reseptör (EGFR) dağılımının incelenmesi
Detection of Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) distribution in fully impacted lower third molar follicles of smoker and non- smoker patients
  1. Tez No: 236476
  2. Yazar: SEMRA KAYAALTI ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUÇİN BAYKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çekimi, en sık uygulanan oral cerrahi girişimlerden biridir. Yirmi yaş dişlerinin çekim endikasyonları konusu diş hekimliğinde çok tartışılan bir konu olmasına rağmen, asemptomatik tam gömülü alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekim gereksinimi konusunda hala ortak bir görüş birliğine varılamamıştır. Perikoroner foliküller, genellikle gömülü dişin kronuna yapışık kalarak, odontojenik epiteliyal artıklardan meydana gelen, dentigeröz kist, keratokist ve ameloblastoma gibi gelişimsel kist ve tümörlere neden olabilmektedirler.Normal ve anormal hücre proliferasyonu, büyüme faktörleri ve EGFR gibi büyüme faktör reseptörleri ile ilişkilidir. Artmış EGFR ekspresyonu ve aktivasyonu odontojenik kist ve tümörleri de içeren birçok epitelyal neoplazide, tümörogenezis ile ilişkili bir durumdur. Sigaranın içerdiği birçok karsinojen, egzojen büyüme faktörlerinin yokluğunda EGFR ekspresyonu ve aktivasyonunu etkileyerek hücre proliferasyonunu stimule etmektedir.Bu çalışmanın amacı, sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin perikoroner foliküllerindeki EGFR yoğunluğu ve dağılımınının karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya, 41 sigara kullanan ve 41 sigara kullanmayan hastanın, asemptomatik alt yirmi yaş dişinden elde edilen perikoroner foliküller dahil edildi. Elde edilen örnekler, EGFR'e karşı geliştirilmiş monoklonal antikor kullanılarak immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi.Sigara kullanan bireylerin dental foliküllerindeki EGFR yoğunluğu, sigara kullanmayan bireylerden anlamlı oranda yüksek çıkmıştır. Sigara kullanan kadınlarla kullanmayan kadınlar karşılaştırıldığında, kullanan kadınların foliküllerinde EGFR ekspresyonunun yüksek çıktığı görülmüştür. Sigara kullanan grupta, sigara paket yılı ile EGFR yoğunluğu arasındaki ilişki erkek bireylerde istatistiksel olarak anlamlı çıkarken, sigara kullanan kadınlarda bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır.Çalışmamızın sonuçları, sigara kullanan hastaların perikoroner dokularında patolojik değişiklik riskinin, kullanmayanlardan daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, sigara, perikoroner dokulardaki patolojik değişikliklere neden olabilecek bir faktör olarak değerlendirilip, asemptomatik gömülü alt yirmi yaş dişlerinini profilaktik çekimi gündeme geldiğinde göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Removal of impacted mandibular third molars is a common procedure performed in oral and maxillofacial surgery. Although indications for removal of third molars have generated much discussion in dentistry, there is still no general agreement about the need for surgical removal of asymptomatic fully impacted lower third molars. Pericoronal follicles occasionally remain adjacent to the crown of impacted teeth, leading to the development of cysts or tumors,such as dentigerous cyst, keratocyst, or ameloblastoma, that arise from odontogenic epithelial rests.Normal and abnormal cell proliferation has been associated with the occurrence of growth factors and growth factor receptors, such as Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR). Enhanced activity or overexpression of EGFR has been associated with tumor progression in many epithelial neoplasms, including odontogenic cyst and tumors. Tobacco smoke contains numerous carcinogens, and in the absence of exogenous growth factors, it is capable of stimulating cell proliferation via effecting EGFR expression and activation.The aim of this study was to compare EGFR expression intensity and distrubition among the smokers and non-smokers? pericoronal follicles located around the fully impacted mandibular third molars.Eighty-two dental follicles were collected from asymptomatic mandibular third molars of 41 smoker and 41 non-smoker patients. Specimens were examined immunohistochemically using antibody against EGFR.The expression of EGFR in smokers? pericoronal follicles was higher as compared with non smokers. Also high EGFR expression was detected in women who smokes, as compared with non-smoker women. There was a statistically significant correlation between pack-year and EGFR expression intensity in male patients.The results of our study suggest that, the risk of pathological differentiation in pericoronal tissues of smoker patients is higher than the non-smoker patients. For that reason, smoking may be considered as predisposing factor for pathological changes in pericoronal tissues, and this factor may taken into account for the prophylactic removal of the asymptomatic impacted mandibular third molars.